Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir-Alıç Sirkesi Neye İyi Gelir?

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir-Alıç Sirkesi Neye İyi Gelir?

alıç sirkesi faydaları

alıç sirkesi faydaları

Ülkemize özgü bir mevye sirkesi olan alıç sirkesi daha çok Bolu ilimizde üretimi yapılan yöresel bir üründür. Alıç sirkesi henüz yeteri kadar yaygınlaşmamış olsa da sağlığa olan faydaları ve etkileri nedeniyle tıp camiasında son dönemlerde adından oldukça fazla bahsettirmektedir.

Kalp dostu bir meyve olan alıç, kalbe iyi gelmekte ve özellikle yüksek tansiyon hastalığına karşı yaygın olarak kullanılması önerilmektedir. Kalp damar tıkanıklığı (koroner damar daralması) olan kişilerin damar açıcı ve kalp damarlarını genişletici olarak alıç sirkesini içmeleri önerilmektedir. Ayrıca kolesterole karşı doğal çözüm arayanlar da alıç sirkesini muhakkak denemelidirler. Kötü kolesterol düşürücü etkisi ve  iyi kolesterolü yükseltici özelliği nedeniyle kolesterol hastaları için çift yönlü bir fayda sağlamaktadır. Alıç sirkesinin faydaları elbette bununla da sınırlı değildir.

Alıç sirkesi içerisindeki antioksidanlar kalp kaslarını besler ve kalp kaslarının kasılma kapasitesini artırarak vücuda daha fazla kan pompalamasını sağlar. Özellikle diyabetten dolayı kol ve bacak gibi azalarının kanlanma sorunu olan kişilerin kılcal damar kanlanmasını artırmak için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez alıç sirkesi içmesi önerilir.

Alıç sirkesi idrar ve ödem söktürücü olarak ta kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle ödemlerinden dolayı fazla kiloları olan, adet sonrası vücudu ödem tutan hanımların kilo vermek ve vücuttan ödem atmak, ödem söktürmek için alıç sirkesi kullanmaları önerilir. Alıç sirkesinin bir diğer önemli özelliği de metabolizmayı hızlandırmasındır. Hem kan dolaşımını hem de sindirimi hızlandıran alıç sirkesi, oturduğunuz yerden günlük 100 kalori yakmanıza yardımcı olur. Bu ise ortalama ayda 1 kilo zayıflama manasına gelir ki egzersiz veya diyet yapmadan zayıflama sağlayan bu içeceği muhakkak denemek gerekmektedir.

Yaşlıların muhakkak 50 li yaşlardan itibaren mutfağında bulundurması gereken bir içecek olan alıç sirkesi, arterosikleroz, damar tıkanıklığı ve kalbin performansının zayıflaması gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisi ile bilinir. Otomobil motorlarında kullanılan pas sökücüler gibi bir nevi doğal pas sökücü olan alıç sirkesi, sindirim sisteminden tutun da dolaşım ve hatta boşaltım sistemine kadar vücudun çok değişik organ ve sistemlerini açar ve tedavi eder. Kalp ritim bozukluğuna bitkisel tedavi arayanlar için de alıç sirkesi ve alıç ağacı meyvesi olağanüstü olumlu etki yapar.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Aslında tüm sirkelerin yapılışı aynıdır. Sirke anası oluştuktan sonra bu sirke anasını maya olarak kullanıp içerisine alıç meyvelerini koyup bir süreliğine loş ve ışıksız bir ortamda hava ile temas etmeyecek bir şekilde muhafaza ediyoruz.

Gerekli Malzemeler

1 kilo alıç
1,5 tatlı kaşığı kaya tuzu
1 adet elma
1 çay bardağı elma sirkesi
1 tatlı kaşığı toz şeker
2 litre su

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?
Yaklaşık 5 litre alabilen bir kap, şişe ya da kavanozun içine suyu koyun.
Alıçları güzelce yıkayın. Ardından fazla sularını süzdürüp, kurulayın.
Fazla sularından arınan alıçları içi su dolu kabın içine koyun. Elmayı da dilimleyerek ilave edin.
İçine tuz, şeker ve sirkeyi ekleyerek ağzını sıkıca kapatın.
Sıkıca kapadığınıza emin olduğunuz karışımı güzelce çalkalayın.
Gün ışığı alan bir odada sabah ve öğle saatleri arasında güneş ışığının altında, diğer saatler gün ışığı almayacak bir şekilde, serin ve kuru bir ortamda bekleterek mayalanmasını sağlayın.
Alıç sirkesinin mayalanma süresi 8-13 gün arası değişebilir. Mayalanma süreci bitince sirkeyi tüketebilirsiniz.
Mayalanmanın ardından alıç sirkesindeki meyveler ile sirke suyunu birbirinden bir tülbent vasıtasıyla ayrıştırın ve cam şişede saklayın.
Alıç sirkesini gün ışığına çıkarmayın. Serin loş ve nemsiz ortamda saklayın. İhtiyacınız kadar günlük olarak tüketin.
Tüm alıçların kavanozun dibine çökmesini bekleyin. Bu çöküntüden sonra alıç sirkesi kullanıma hazırdır.

Yazı hakkında yorum bırakın