Balık Yağı (Omega 3)Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balık Yağı Kapsülü (Omega 3) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balık yağı kapsülü

Balık yağı kapsülü

Omega 3 yağ asitlerinin hem çocuk hem de yetişkinler için sayısız faydalarının olduğu tartışmasız bir gerçektir. Tabi Omega 3 ün mucizevi etkisini gören ve bunun ticari potansiyelinin farkına varan sağlık ve beslenme sektörü de besin takviyesi olarak balık yağı omega 3 kapsüllerini piyasaya sürüyor ve bu kapsüller gerçekten tüketici tarafında da büyük rağbet görüyor. Peki gerçekten alınan her balık yağı omega 3 kapsülü aynı özelliklere mi sahip? Kişisel ihtiyaca göre önceliklerin tespit edilip ona göre ürün alınması elbette en doğrusu. Bunun için de öncelikle piyasada ter alan omega 3 takviyelerinin bir sınıflandırmasını yaparak yazımızı devam ettirelim.

Yağ asidinin türü
Deniz mahsüllerinden elde edilen omega 3 yağ asitleri alacağız. Başka kaynaklardan (hayvansal veya bitkisel kaynak farketmez) imal edilmiş omega 3 takviyeleri bizim ilgi alanımız dışında olmalıdır.

Yağ asidinin miktarı
Porsiyon başına EPA ve DHA miktarını araştırın. Birçok omega 3 besin takviyesi ürünü etiketlerinde   omega-3’leri listeliyor; EPA ve DHA omega 3 yağ asitleri arasında en önemlileridir ve bizlerin Omega 3 takviyesi satın almamıza neden olan temel besinler bu EPA ve DHA dır. Bu nedenle epa ve dha sı en yüksek balık yağı markaları almaya özen gösterelim.

Besin Takviyesinin Saflık Oranı
Uluslararası GOED saflığını karşılayan veya aşan ürünleri seçin; bağımsız veya üçüncü taraf testleri ile bu saflık oranlarının tespitinin yapıldığı garanti edilmelidir. Aksi takdirde firmanın kendi laboratuarında yaptığı saflık testlerine şahsen ben o kadar da güvenmiyorum.

Konsantrasyon
Kapsüllerdeki EPA ve DHA miktarı, kapsül veya sunum başına 200-700 mg arasında değişebilir. EPA ve DHA’nın bir kapsülde ne kadar yüksek oranda ihtiva ediliyorsa bu durumda, daha az kapsül tüketerek daha fazla omega-3’ün alımı mümkün olabilmektedir.

Ürün Etiketi Nasıl Okunur?

Ürünün plastik şişesinde veya kutusunda yer alan etikette besin değerleri yer almaktadır. Bu besin değerlerini okuyup analiz etmeyi öğrenerek yeteri miktardaEPA/DHA yı besin takviyesinden elde edip edemeyeceğimizi anlayabiliriz.

 1. Öncelikle tavsiye edilen dozu öğrenip bir kapsülde bu dozun ne kadarının karşılanabileceğini tespit etmeliyiz.
 2. Ardından her bir kapsülde yer alan EPA/DHA miktarını öğrenmeliyiz.
 3. Balık yağı / yağ / lipidlerin her birindeki  EPA / DHA miktarını bulun.

Note:  EPA ve DHA miktarı genelde bir gram takviyede miligram cinsinden oranı olarak hesaplanır. Bir kutudaki oranı ile lütfen bunu karıştırmayın.

 omega-3 içerik etiketlerini okuma örnekleri

Örnek 1


 • Porsiyon boyutu: 2 adet yumuşak jel kapsül
 • Toplam omega-3: 2g (2000mg)
 • EPA: 800mg
 • DHA: 400mg

Toplam EPA/DHA=1200mg
Toplam omega-3s ve EPA/DHA miktarları arasında 800mg fark olduğu gözünüze çarpmıştır. 2000-(800+400)= 800 mg. Bu miktar yumuşak jel içerisinde EPA ve DHA haricinde diğer yağ asitleri olduğunun göstergesidir. Bu Nedenle her bir kapsülde

 • EPA: 400mg
 • DHA: 200mg olmak üzere
 • Toplam 600mg EPA/DHA bulunmaktadır.

Örnek 2


 • Ürün ambalaj etiketinde : 1200mg balık yağı yazmaktadır
 • iç etikette ise : EPA + DHA  360mg yazıyor.

Toplam EPA/DHA=360mg
Bu üründe sadece 360 mg of EPA/DHA bulunurken 1200mg omega-3 kapsülünde geriye kalan başka maddelerdir. Bu kapsül ile günlük EPA/DHA ihtiyacını karşılayabilmeniz için en az iki kapsül yutmanız gerekmektedir.

Örnek 3


 • 2 500 mg  yumuşak 2 adet jel kapsül
 • Toplam omega-3: 600mg
 • DHA: 90mg
 • EPA: 430mg

Toplam EPA/DHA=520mg
Geriye kalan 80 mg ise diğer yağ asitlerinden teşkil edilmektedir.
Dİğer yandan bu miktarın her bir kapsüldeki DHA ve EPA miktarını bulabilmek için ikiye bölmek gerektiği de ortadadır. Bu durumda her bir kapsül 520/2 =260 mg DHA/EPA ihtiva etmektedir. Bu nedenle tavsiye edilen günlük doza ulaşabilmek için iki kapsül almak gerekecektir.

 Not: Bir balık yağı kapsülünün içeriğinde bulunan DHA ve EPA miktarı ne denli fazla ise o kapsülün besleyici özelliği o denli yüksektir.

Yazı hakkında yorum bırakın