Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısını Geçirmek için Bitkisel Çözümler

Başağrısı hiseettiğnizde en kolay çözüm bir ağrı kesici hap alıp rahatlamaktır. Fakat bu ağrı kesici ilaçlar herkes için uygun olmayabilir. Her başınız ağrıdığında ağrı kesici ilaç kullanmanız da doğru değildir.

Nüfusun en az yüzde 3-4’ü kronik baş ağrısından muzdariptir. Bu nedenle aşrı kesici kullanımında doz aşımı ahörülmektedir. Diğer yandan baş ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler de mevcuttur. Doğal ve bitkisel çözümler de çok etkin rahatlama sağlar.

Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı aşırı ilaç kullanımından kaynaklanan yeni baş ağrılarına (Medication Overuse Headache) neden olur. Kronik baş ağrısı olan biri aşırı dozda ağrı kesici kullanırsa, aşırı ilaç kullanımının ortaya çıkardığı yeni baş ağrıları depresyone ve anksiyeteye neden olabilir. Bir ağrı döngüsünün içinde sıkışıp kalınabilir.

Başağrısı döngüsünden kurtulmak için başınız ağrıdığında hemen ağrı kesici ilaçlara sarılmak yerine, bazı bitkisel ve doğal yöntemleri denemeniz önerilir:

Sağlık Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Uzamnlar baş ağrılarınızın vücudunuzdaki yeterli su, bazı vitaminler ya da uyku gibi eksikliklerden kaynaklanabileceğini söyler. Stres, yorgunluk, aşırı alkol kullanımı, düşük kan şekeri gibi durumlar baş ağrısına neden olabilir. Böyle durumlarda baş ağrısını tetikleyen faktörleri engelleyerek ağrıyı durdurabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmek, bol su içmek, uyku düzenini korumak gibi basit alışkanlık değişimleri baş ağrılarının azalmasını ya da sona ermesini sağlayacaktır.

Buz Torbası

Kronik baş ağrısı ya da mihren problemli olanlar sıklıkla buz torbalarıyla rahatlamaya çalışırlar. Dondurucunuzda kolaylıkla elde edebileceğiniz bir çözüm aracıdır. Kullanırken buz torbası ile başınız arasına bir bez parçası koymanız iyi olacaktır.

Kırmızı Biber

Kırmızı biberden yapılmış bir losyonun kas ve baş ağrılarına iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kırmızı biberin içinde yer alan kapsaisin ağrı ve iltihaba iyi geldiği bilinmektedir. Burun delikleri etrafına 1/4 çay kaşığı lokal olarak uygulanırsa ağrıyı dindirmede ve kasları gevşetme de yaralı olabilir.

Şifalı Çaylar

İyi bir çayın vücutta çok sürpriz etkileri olabilir ve baş ağrısını bile dindirebilir. Adaçayı tonik çayı olarak adlandırılan bir çay karışımı baş ağrısını gidermede son derece etkilidir. Çayın içine ada çayı bitkisi ile beraber nane çekeri ve tarçın eklenmektedir. Nane şekeri baş ağrısı gerilimlerini azaltmaktadır. Tarçın da mide kaynaklı kırıklıklara ve başağrılarına neden olan sıkıntılara iyi gelmektedir.

Ayrıca krizantem yaprağı çayının da baş ağrısına iyi geldiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Uçucu Yağ Aromaları

Çeşitli aromatik uçucu yağlar baş ağrılarına karşı etkili olabilir. Örneğin nane şekeri yağı sinüslerden kaynaklanan baş ağrılarında rahatlatıcı etkiye sahiptir. Tütsünün de baş ağrılarını giderdiği bilinmektedir.

Lavanta kokusu da baş ağrılarına karşı kullanılabilir. Özellikle migren kaynaklı baş ağrılarında lavanta etkilidir. Lavantanın banyosu yapılabilirken gece uyumadan yastığınıza bir miktar lavanta sürmeniz de yararlı olur.

Doğal Takviyeler

Mitokondrial fonksiyonları destekleyen besin takviyeleri kronik baş ağrılarına karşı tavsiye edilmektedir. Magnezyum, omega 3 ve koenzim içeren takviyeler baş ağrısına karşı etkilidir. Özellikle migren ağrılarına karşı magnezyumun günlük alınması fayda sağlar. Riboflavin (vitamin B2), magnezyum, zencefil kökü ve melatonin karıştırılarak yapılacak bir doğal takviye besin baş ağrısının giderilmesinde son derece yararlıdır.

Baş Ağrısını Önleyici Kulaklıklar

Eğer gürültülü bir ortama girecekseniz hazırlıklı olmakta fayda vardır. Elinizde önleyivi bir kulaklığın olması çok işinize yarayacaktır. Seyahat ederken ya da hava değişimlerinden kaynaklanan migren ağrıları için de kulaklık faydalı olur. Hava durumundan kaynaklanan migren riskini ölçen kulaklıklar da mevcuttur.

Düzenli Spor ve Egzersiz Yapmak

Düzenli spor ve egzersiz yapmak baş ağrısı frekansını azaltır. Örneğin yürüyüş esnasında oluşan basınç dalgası beyne giden kan miktarını artırır. Bunun düzenli spor yapıldığında çok daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Egzersiz ya da spor yaparken baş ağrısına neden olan günlük meşguliyetlerinizden de uzaklaşırsınız. Mesela sürekli bilgisayar başında çalışıyorsanız, egzersiz yaparken bilgisayardan uzaklaşır ve bir rahatlama imkanına kavuşursunuzç.
Yazı hakkında yorum bırakın