Ciltteki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer: Ciltteki Beyaz Lekelere Bitkisel Çözüm

Ciltteki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer: Ciltteki Beyaz Lekelere Bitkisel Çözüm

ciltteki beyaz lekelere bitkisel çözüm

ciltteki beyaz lekelere bitkisel çözüm

Beyaz lekeler neden oluşur?

Melanin cildin karakteristik rengini verir. Melanin ya da melanosit hücrelerinin işleyişi hasara uğradığında ya da durduğunda ciltte beyaz lekeler oluşur. Bu lekeler estetik açıdan bir sorun olarak kabul edilse de ciddi bir sağlık sorunu değildir. Genellikle normal deri renginden 1 ya da 2 ton açık olan bu lekeler vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.
Ciltteki beyaz lekelerin bir diğer adı vitilgodur. Bu lekeler deriye kimyasalın temas etmesi, genetik nedenler, oksidatif stres, sinirsel ya da viral nedenler ile olabilir. Bazı durumlarda bu lekelerin nedeni bir diğer otoimmün hastalık olabilir.

Vitiligo nasıl başlar?

Melanin oluşturan hücreler ya da melanosit öldüğünde ya da melanin üretimi durdurduğunda vitilgo oluşur. Cilde, saça ve göze rengini veren pigment olan melanin üretilemediğinde ciltte, saçta ve hatta gözlerde beyaz lekeler olabilir. Vitilgonun arkasındaki neden kesin olarak bilinmemektedir, ancak bazı olası nedenler şunlardır:
– Deride melanosit olmamasına neden olan bağışıklık sistemindeki bir bozukluk.
– Aile öyküsü ya da genetik nedenler.
– Güneş yanığı, stres ya da endüstriyel kimyasala maruz kalma.

Vitilgo belirtileri nelerdir?

Vitilgo herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ama genellikle yirmi yaşlarında kendi göstermeye başlar. Başlıca belirtileri şunlardır:
– Deride renk değişikliği
– Saçlarda erken beyazlama. Genellikle 35 yaşından önce. Saçlar ile birlikte saç derisi, kirpik, kaş ya da sakallarda da beyazlama olabilir.
– Retina renginde değişiklikler.
– Koltukaltı, göbek, cinsel organlar ve rektumta renksiz yamalar.
– Müköz membranlarda ağız ve burun içinde lekeler.

Vitiligoya ne iyi gelir: Vitiligoya bitkisel çözüm

1. Beyaz lekelere ne iyi gelir: Zencefil vitiligo tedavisi:

Beyaz lekeler için zencefil suyu tüketilebilir. Zencefil, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.
– Zencefil, limon suyu ve su ile karıştırılarak ve günde iki kez tüketilebilir.
– Zencefil küçük parçalar halinde kesilir ve beyaz lekelerin üzerine yapıştırılır.
– Aynı miktarda kırmızı kil ve zencefil suyu karıştırılır. Elde edilen hamur cilde uygulanır ve 20 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

2. Ciltteki lekeler için bal maskesi

Bal güçlü anti mantar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.
– Su ile cilt yıkanır ve kurulanır. Dada sonra ciltteki beyaz lekelere doğrudan ham bal uygulanır. Cilt tarafından emilmesi beklenir.
– İki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı sandal ağacı yağı, pirinç ve zerdeçal tozu karıştırılır. Karışım hamur haline getirildikten sonra beyaz lekelere uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Ardından ılık su ile yıkanır.

3. Vitiligoya iyi gelen şifalı bitkiler: Neem:

Neem pek çok cilt sorununda kullanılan etkili çözümlerden biridir.
– Kurutulmuş neem ağacı tozu bir çay kaşığı kadar her gün su ile birlikte tüketilebilir. Bu ciltte otoimmün hastalıkların azalmasına yardımcı olur.
– Neem yaprağı, pürüzsüz bir hamur haline gelene kadar ezilir. Ardından beyaz lekelerin üzerine uygulanır. Bu uygulama cildin üzerinde 10 dakika kadar bekletilir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
– Bir blenderdan geçirilen neem yapraklarının suyu sıkılır.
– İki çay kaşığı neem yaprağı suyu ve bir tatlı kaşığı bal karıştırılır. Elde edilen karışım her gün üç kez beyaz lekelerin üzerine uygulanabilir. Ciltte renk dengesinin korunmasına yardımcı olur.

4. Vitiligo için ne yapılmalı: Vitiligoya iyi gelen bitki:

Zerdeçal ve neem yaprağı birlikte kullanıldığında pek çok cilt sorunun iyileşmesine yardımcı olur. Olası enfeksiyonları da engeller.
– 5 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 250 mm hardal karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur lekelerin üzerinde uygulanır. Günde bir kere uygulanması yeterli olacaktır.

5. Beyaz noktalar için çözüm: Fesleğen:

Fesleğen de beyaz lekelerin giderilmesi için yaygın olarak kullanılan bitkisel bir çözümdür.
– Biraz zerdeçal ve fesleğen suda kaynatılır. Karışım bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır.
– Bu karışım etkili bir anti septik olarak kullanılmaktadır.

6. Bakır kap:

Bakır bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
– Bir bakır kap içerisine geceden su konur. Ertesi sabah, suda bakır iyonları birikmiş olacaktır. Bu su günlük olarak tüketildiğinde vücutta melanin üretilmesine yardımcı olur. Derinin kaybettiği pigmentasyonu geri kazanmasını sağlar.

7. Ciltteki beyaz lekelere ne iyi gelir: Lahana:

Lahana beyaz lekeler üzerinde kullanılan en etkili çözümlerden biridir.
– Taze lahana yaprağı suyun içinde bir süre bekletilir. Ardından bu su pamuk yardımı ile lekelerin üzerine uygulanır. Ciltte yaklaşık 10 dakika kadar bekletildikten sonra alan ılık su ile durulanır.
– Lahana yaprağı düzenli olarak tüketilebilir.

8. Vitiligoya iyi gelen gıdalar: Turp tohumları:

Turp tohumları melanin üretimini artırır ve cildi yenilemeye yardımcı olur.
– 50 gram turp tohumu ince toz haline gelene kadar ezilir. İçerisine 50 ya da 60 ml sirke eklenerek hamur haline getirilir. Elde edilen turp tohumu hamuru beyaz lekelerin üzerine doğrudan uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Ardından ılık su ile durulanır.
– Bu işlem altı ay boyunca düzenli olarak yapıldığında beyaz lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

9. Vitiligo için şifalı bitki: Gingko biloba:

Gingko biloba bitkisi de vitilgo gibi beyaz lekeler için kullanılabilir. Bu bitki aynı zamanda beyaz lekelerin yayılmasını engeller.
– Bitki ezilerek hamur haline getirildikten sonra beyaz lekelerin üzerine doğrudan uygulanabilir.

10. Vitiligoya iyi gelen yiyecekler: Ceviz:

– Ceviz bir karıştırıcıda toz haline getirilir. İki çay kaşığı ceviz tozu ile su karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur 3 ya da 4 kez etkilenen cilt bölgelerine uygulanır. Ciltte yaklaşık 20 dakika kadar bekletilmesi yeterli olacaktır. İşlem bir ay süre ile düzenli olarak yapılmalıdır.

11. Güneş ışınlarından korunmak:

Özellikle vitilgo hastalarına güneş ışığına çıkmamaları önerilir. Güneşe çıkılmadan önce güneş koruyucu losyonlar kullanılmalıdır. Bronzlaşınca cilt beyazlıkları ile normal cilt arasındaki fark artar. Güneşten korunmak için şapka ve gözlük gibi aksesuarlar kullanılabilir.

12. Kesik ve sıyrıklardan cildi korumak:

Beyaz lekeler üzerinde kesik ve sıyrık oluşması engellenmelidir. Cildin bu bölgeleri normal cilde oranla çok daha hassastır. Küçük kesikler çok fazla acıya ve kanamaya neden olabilir.

Vitilgo tedavisi için uygun beslenme şekli:

Bazen vitilgo besleyici bir diyet bir eksikliği nedeniyle de olabilir. Bu nedenle bazı besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir:
– Yeşil çay
– Zeytinyağı
– Karabiber
– Zencefil ve sarımsak
– Zerdeçal tozu

Diğer bitkisel çözümler:
1. Aloe vera:
Aloe vera beyaz lekelerin üzerine doğrudan uygulanabilir. Cildi nemli tutmaya yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısının yenilenmesine yardımcı olur.
2. Elma sirkesi:
Elma sirkesi birkaç damla suyla seyreltilerek pamuklu bir bez ile cilde uygulanabilir. İçerisindeki asit ile mantar enfeksiyonunda da engeller.
3. Fesleğen ve limon suyu:
Fesleğen yaprakları ve limon suyu karıştırılarak hamur haline getirilir. Ardından cilde doğrudan uygulanır. Beyaz lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Yazı hakkında yorum bırakın