Dil Beyazlamasına Ne İyi Gelir: Dildeki Beyazlıklar İçin Bitkisel Çözüm

Dil Beyazlamasına Ne İyi Gelir: Dildeki Beyazlıklar İçin Bitkisel Çözüm

dilde beyaz lekeler

dilde beyaz lekeler

Dil vücuttaki en güçlü kasları biridir. Tat almayı sağlayan bu organ pembe renktedir ve papilla denilen küçük nodüller ile kaplıdır. Ancak bazı durumlarda dilin pembe rengi beyazlaşabilir. Dilde beyazlaşma ile birlikte ağız kokusu da görülmektedir.

Gıda artıkları, bakteriler ve ölü hücreler dilin iltihaplanmasına neden olur. Genelde beyazlaşmanın nedeni budur. Bu iltihaplanmanın nedeni aşırı alkol alınması, sigara içilmesi ya da ateş ve sıvı kaybı olabilir. Ağız hijyenine dikkat edilmediğinde ve yüksek oranda asidik veya şekerli gıdalar tüketildiğinde de beyazlaşma olabilir.
Ayrıca karaciğer tıkanıklığı, sarılık, lupus, candida, oral pamukçuk, lökoplaki ve frengi de dilin beyazlamasına neden olmaktadır. Çoğu durumda, zararsız ve geçici bir durumdur. Ancak sıvı kaybının neden olduğu bir durumsa ya da kalıcı ise ciddi bir durum söz konusu olabilir. Doktora danışılması önerilir. Dilde beyazlama için bazı bitkisel çözümler denenebilir.

Dil beyazlamasına bitkisel çözümler

1. Tuz

Tuz, dil beyazlamasını gidermek için en etkili çözümdür. Ağız içerisindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur ve ölü deri hücrelerini arındırır. Aynı zamanda etkili antiseptik özellikleri vardır.
– Diş fırçalamadan önce diş fırçasına biraz tuz eklenebilir. Ardından ılık su ile ağız iyice durulanır. İşlem günde 2 kez yapılabilir. Etkili sonuçlar almak için işleme birkaç hafta devam edilmelidir.
– Alternatif olarak sıcak suya 1 çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırılır ve bu karışım ile gargara yapılır. Etkili sonuçlar alana kadar günde 3 kez yapılabilir.

2. Probiyotikler

Probiyotikler ağız ve dil üzerinde oluşan mantarın tedavisinde son derece etkilidir. Probiyotik içerdikleri yararlı bakteriler ile mantar bakterilerinin ölmesine yardımcı olur.
– Biraz yoğurt dilin üzerine konur ve birkaç dakika bekletilir. Ardından ılık su ile ağız çalkalanır.
– Yemeklerde de bol bol yoğurt tüketilebilir.

3. Bitkisel gliserin

Beyazlaşan dil için en popüler çözümlerden biri de bitkisel gliserindir. Ağız kuruluğunda da son derece etkilidir. Kötü kokuyu yok eder.
– Küçük bir miktar bitkisel gliserin dilin üzerine konur.
– Ardından hafifçe yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dil fırçalanır.
– Daha sonra ağız ılık su ile iyice çalkalanır.
– Her gün 2 kez, dil kendi rengine dönene kadar işleme devam edilir.

4. Yağlar

Yağ tedavisi de dildeki beyazlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Özellikle aft yaralarında etkilidir. Aynı zamanda mantarı da önler. Zararlı toksinler atılmasına yardımcı olur.
– Sabahları dişleri fırçalamak önce 1 yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı ile ağız çalkalanır.
– 15 dakikaya kadar ağız içerisinde tutulabilir.
– Ardından tükürülür ve ılık su ile ağız çalkalanır.
– Bu işlem günde 1 kez düzenli olarak yapılabilir.

Not: Gargara sırasında yağ kesinlikle yutulmamalıdır.

5. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit dilin yüzeyinde biriken bakterileri öldürmeye yardımcı olan güçlü bir anti bakteriyeldir. Beyazlayan dilin eski haline kavuşmasına yardımcı olur. Ayrıca, hidrojen peroksit diş beyazlatmak için de kullanılabilir. Ağız sağlığı için sadece yüzde 3 hidrojen peroksit çözümü kullanılması önerilir.
– 2 ölçek su için 1 ölçek hidrojen peroksit karışımı hazırlanır.
– Yumuşak bir diş fırçası karışımın içine batırılır ve ardından dil hafifçe fırçalanır.
– Daha sonra karışım tükürülür ve su ile ağız iyice çalkalanır.
– Bu uygulama her gün 3 ya da 4 kez yapılabilir.

Not: Hidrojen peroksit karışımı kesinlikle yutulmamalıdır.

6. Aloe vera suyu

Anti enflamatuar ve şifa özellikleri nedeniyle aloe vera oral sorunların tedavisinde de etkilidir. Güçlü bir anti mikrobiyaldir. Aynı zamanda kötü nefes kokusunu gidermek için de kullanılabilir.
– 1 yemek kaşığı aloe vera suyu ile ağız birkaç dakika çalkalanır.
– Her gün 1 yemek kaşığı aloe vera suyu içilebilir.
– Bu işlemlere 2 hafta boyunca her gün devam edilmelidir.

7. Zerdeçal

Zerdeçal da dildeki beyazlıklardan kurtulmak için kullanılabilir. Güçlü bir anti bakteriyeldir. Dil üzerinde bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olur.
– 1/2 çay kaşığı zerdeçal tozu ile biraz limon suyu karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur ile dil birkaç dakika fırçalanır. Bu işlem günde 1 kez yapılmalıdır.
– 1/2 çay kaşığı zerdeçal bir bardak suda karıştırılır. Her gün iki kez bu karışım ile gargara yapılır.

8. Karbonat

Karbonat da dil üzerindeki beyaz lekelerde etkili bir çözümdür. Dil üzerinde biriken ölü deri hücrelerinin arınmasını sağlar. Ayrıca, asit içeriği ile ağız içindeki asidi nötralize eder ve pH düzeylerini korur.
– Küçük bir miktar karbonat limon suyu ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur dilin üzerine bir diş fırçası yardımı ile uygulanır. Ardından ağız su ile çalkalanır. Bu işleme istenen sonuçlar alınana kadar günde bir kez devam edilir.
– 1/2 çay kaşığı karbonat bir bardak su ile karıştırılır. Gün içerisinde birkaç kez gargara yapmak için kullanılır.

9. Kolloidal gümüş suyu

Beyazlaşan dil için kullanılan çözümlerden biri de mantar önleyici kolloidal gümüş suyudur. Hızla iyileşme sağlar. Doğal anti bakteriyel, anti fungal ve antibiyotik özellikleri vardır ve oral kullanım için güvenlidir. Ayrıca ağız kokusu hafifletmeye yardımcı olur.
– Eşit miktarda su ile kolloidal gümüş suyu karıştırılır.
– Bu karışım ağızda 5 dakika kadar tutulur. Ardından tükürülür ve ağız ılık su ile çalkalanır.
– Bu işlem birkaç gün boyunca, günde 2 ya da 3 kez yapılabilir.

10. Neem yaprakları

Hint leylağı olarak da bilinen neem bitkisi güçlü anti fungal ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle dil üzerinde oluşan mantar enfeksiyonu için kullanılır. Aynı zamanda ağız içerisinde bulunan bakterilerin temizlenmesini sağlar. Neem yaprakları vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve etkili bir kan temizleyicidir.
– Bir bardak suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş neem yaprakları eklenir.
– Su oranının ½’si azalana kadar kaynatılır.
– Bu karışım soğuduktan sonra gargara olarak kullanılır. Ardından ağız ılık su ile çalkalanır. Bu işlem günde 2 kez yapılabilir.

Dil beyazlamasına karşı ipuçları:

– Dil de dişler gibi düzenli olarak temizlenmelidir.
– Su alımı artırılmalıdır. Günde 10 bardak kadar su tüketilmesi gerekir.
– Yemeklerden sonra ağız ılık su ile çalkalanabilir.
– Elma, çilek, guava, havuç tüketilebilir.
– Sigara içilmemelidir. Nikotin de dilin beyazlamasına neden olabilir.
– Alkol tüketimi azaltılmalıdır.
– Süt ürünleri ve mukus oluşturan şekerli gıdalardan kaçınılması gerekir.

Dil beyazlaması 2 haftadan daha uzun sürüyorsa ya da ağrı ve enflamasyon görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

2 Comments

  1. Erol 08 Kasım 2016
  2. 05417606998 02 Nisan 2017

Yazı hakkında yorum bırakın