Diş İltihabına Bitkisel Çözüm: Dişte Apse Nasıl Geçer?

Diş İltihabına Bitkisel Çözüm: Dişte Apse Nasıl Geçer?

diş iltihabı tedavisi

diş iltihabı tedavisi

Diş iltihabı, periodontitis olarak da bilinir ve bir çeşit diş eti hastalığıdır. Diş ve diş etlerinde iltihaplanma veya diş apsesi olarak adlandırılabilir. Bu aşamadan sonra iltihap kemiklere kadar yayılabilir. Diş eti içerisinde oluşan iltihap zamanla diş etinin gevşemesine neden olur. Eğer tedavi edilmez ise çekilen diş eti dişin düşmesine ve diş kayıplarına neden olur.
Genellikle ileri dişeti iltihabının temel nedeni dişlerde biriken bakteriler ve plaklardır. Bakteriyel toksinler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da bu hastalığa neden olabilir. Zamanla dişlerde kırılma da görülebilir.

Periodontitis başlangıcında dişeti kanaması görülür. Bu hastalığın ilk işaretidir. Diğer belirtileri ise ağız kokusu, iltihaplı diş etleri ya da şişmiş diş etleri, ağız ülseri ve diş eti çekilmesidir.

Bu hastalığın oluşmasında bakterilerin yanı sıra bazı faktörler de yer almaktadır. Gingivitis, kalıtım, tütün ürünleri, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, yaşlılık, diyabet, hormonal değişiklikler, hamilelik veya menopoz gibi faktörler diş iltihabını tetikleyebilir. Eğer zamanında tedavi edilmez ise diş kaybının yanı sıra kalp krizi, felç ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Periodontitis, büyük ölçüde önlenebilir ancak bunun için hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve ağız bakımının tam yapılması gerekir. Ayrıca doktor tedavisinin yanı sıra hastalığın belirtilerini hafifletmek için bazı bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Diş eti iltihabına bitkisel çözüm

1. Tuz

– Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri ile tuz diş eti iltihabına neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda inflamasyon ve ağrı azaltabilir.
– 2 çay kaşığı tuz bir bardak ılık suya eklenir. Bu su ile gargara yapılır. Suyun ağızda 1 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Günde 2 ya da 3 kez işlem tekrar edilebilir.
– Başka bir seçenek de bir tutam tuz ve hardal yağı ile bir hamur yapmaktır. Dişler fırçalandıktan sonra bu hamur dişlere uygulanır. Bir süre dişler ovulur ve 5 dakika kadar dişlerde bekletilir.
– Bu uygulama her sabah düzenli olarak yapılmalıdır.

2. Yağ tedavisi

– Yağ tedavisi de diş eti iltihabını kontrol altına almaya yardımcı olur. Dişlerde ve ağızda biriken bakterilerden kurtulmak ve plak birikimini gidermek için kullanılabilir.
– Organik, ham hindistan cevizi yağı ya da susam yağı ağızda yaklaşık 15 ya da 20 dakika tutulur. Ağız çalkalanır ve yağ tükürülür. Ardından su ile ağız iyice durulanır.
– Her sabah dişler fırçalanmadan önce yapılması önerilir.
– Yağ kesinlikle yutulmamalıdır.

3. Zerdeçal

– Zerdeçal anti bakteriyel ve anti inflamatuar etkilerinin yanı sıra curcumin denilen bir madde içerir. Bu madde ile zerdeçal da dişetinde bulunan mevcut bakterileri kolayca öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca iltihaba bağlı olarak ortaya çıkan ağrıyı azaltır.
– Zerdeçal tozu da diş ve diş etine uygulanabilir. Yumuşak bir fırça ile dişler fırçalanır. Bu işlem günde 2 kez yapılabilir.
– Alternatif olarak, bir tutam zerdeçal, biraz su ya da E vitamini yağı ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur diş etlerine yatmadan önce uygulanır. Ertesi sabah ağız ılık suyla durulanır. Bu işlem günde bir kez olmak üzere birkaç hafta kadar yapılabilir.

4. Guava

– C vitamini açısından zengin olan guava da diş eti iltihabında son derece etkilidir. Anti-plak ajan olarak çalışır; diş ve diş eti üzerinde biriken plakların temizlenmesine yardımcı olur.
– Diş etlerinde oluşan ağrı ve şişliklerin hafiflemesini sağlayan anti enflamatuar ve analjezik özellikler içerir.
– Birkaç guava yaprağı yıkanır. Ardından bu yapraklar iyice çiğnenir. Kanamayı durdurmaya yardımcı olurken aynı zamanda irin riskini azaltır.
– Başka bir seçenek olarak olgunlaşmamış bir guava dört parçaya ayrılır. Bu parçaların üzerine biraz tuz serpilir ve çiğnenir. Plağın azalmasına yardımcı olurken diş etlerini güçlendirir.

5. Hint leylağı / Neem yaprakları

– Hint leylağı diğer adıyla neem yaprakları da diş eti iltihabında kullanılır. İltihabın kurumasına yardımcı olur.
– Ayrıca etkili anti bakteriyel özellikleri vardır. Bakterilerin diş etlerinde yarattığı zararı en aza indirir.
– Ayrıca kötü nefes kokusunun giderilmesini sağlar.
– Birkaç neem yaprağı ekstresi diş etleri ve dişlere uygulanabilir. 5 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu işlem günde 1 ya da 2 kez yapılabilir.

6. Hidrojen peroksit

– Hidrojen peroksit mikropları öldürmeye yardımcı olur ve dişeti hastalığı ile mücadeleye destek veriri. Etkili anti bakteriyel özellikleri vardır. Ayrıca dişleri beyazlatmaya yardımcı olur.
– Hidrojen peroksit ve su eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım ağız içinde birkaç dakika tutulur. Ardından tükürülür ve ağız bir süre çalkalanır. Kesinlikle yutulmamalıdır.
– 1 çay kaşığı karbonat ve biraz hidrojen peroksit karıştırılır. Bu karışım diş etlerini ovmak için kullanılır. Ardından tükürülür ve ağız iyice durulanır.
– İstenilen sonuç elde edilene kadar haftada 2 ya da 3 kez olmak üzere 3 hafta kadar uygulamaya devam edilebilir.

7. Kutsal fesleğen

– Kutsal fesleğen de diş iltihabında kullanılır. Özellikle diş eti kanamalarını hafifletir. Etkili anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu nedenle ağız içinde bulunan ve dişlere zarar verene bakterilerin etkisini de azaltır.
– 1 çay kaşığı kurutulmuş ve toz kutsal fesleğen ile biraz hardal yağı karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur dişlere ve diş etlerine uygulanır. Bir süre diş fırçası ile fırçalanır.
– Bu işlem haftada 2 kez yapılabilir.

8. Kırmızı acı biber

– Kırmızı acı biber iltihabın neden olduğu diş eti şişmesini azaltmaya yardımcı olan anti enflamatuar özellikler içerir. İçerisindeki capsaicin maddesi ile ağrıyı azaltır.
– Acı biber tentürü birkaç damla kadar yumuşak diş fırçasına sürülür. Bu fırça ile dişler hafifçe fırçalanır.
– Ardından ağız su ile iyice durulanır.
– Bu işlem her gün bir kez, ağrıyı hafifletmek için uygulanabilir.

Not: Yanma ve batma hissi yaratıyorsa kullanılması önerilmez.

9. Çay Ağacı Esansiyel Yağı

– Çay ağacı yağı ağız içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmalar ile mücadeleye yardımcı olan doğal anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca, kanama ve dişeti iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
– Çay ağacı yağı, aynı zamanda ağızda oluşan pamukçuk ve herpes gibi diğer sorunlarda da kullanılmaktadır.
– Çay ağacı yağı jel şeklinde diş fırçasına uygulanabilir.
– Başka bir seçenek de bir damla çay ağacı yağının düzenli kullanılan diş macununa eklenmesidir. Bu macun ile dişler günde iki kez fırçalanır.

Not: Çay ağacı yağı yutulmamalıdır.

Diş eti iltihabının hızla iyileşmesi için C vitamini açısından zengin gıdalar tüketilmeli ve bu doğal çözümler uygulanmalıdır.

Yazı hakkında yorum bırakın