Düşük Testosteron Belirtileri: Testesteron Azalması Belirtisi

Düşük Testosteron Belirtileri: Testesteron Azalması Belirtisi

Erkeklerin kendi aralarında sıklıkla yaptıkları şakalar arasında testosteron düşüklüğü muhabbetleri vardır. Bu geyik muhabbetlerinin arkasında şaka yollu da olsa çok önemli bir soruna işaret ediliyor. Yani düşük testosteron hormonunun erkek sağlığında ve bünyesinde meydana getirdiği olumsuz yan etkiler gerçekten de inanılmayacak kadar çok yönlü ve derin etkiler oluşturabilmektedir.  Araştırmalar göstermektedir ki düşük testosteron düzeyinin erkeklerde kalp damar hastalıkları, iktidarsızlık (ereksiyon olamama), tip 2 diyabet, ve obezite gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bunun yanısıra kandaki düşük testosteron düzeyi, erkeklerde mutsuzluk, bezginlik, enerjisizlik, tembellik gibi yaşam kalitesini doğrudan olumsuz etkileyen belirtiler de göstermektedir. Peki erkeklerin yaşamında bu denli etkili olabilen erkeklik hormonu testosteron gerçekte nedir ne işe yarar?

 Erkeklerde Testosteron Hormonu Ne İşe Yarar?

düşük testosteron belirtileri

düşük testosteron belirtileri

Testosteron hormonu testislerde yer alan özelleşmiş bir hücre grubu olan ledying hücreleri tarafından üretilmektedir. Testislerde testosteron hormonu salgısı yetersiz düzeylerde olduğunda ise sperm üretimi de olumsuz etkilenmekte ve doktorların spermatogenesis dediği sperm üretimi yeterli seviyede olmamaktadır. Bu yönüyle düşük testosteron düzeyi hem sperm kalitesini hem de sperm sayısını azaltan oldukça önemli bir etkendir. Kabul edilebilir ölçülerde kanda testosteron düzeyi sağlanamayan erkeklerin kısır olma riski de oldukça yüksektir.

Testosteron hormonu erkek vücut gelişiminde ne gibi görevler üstlenir?

 • Testosteronun zeka ve hafızaya faydaları
  • Testosteron herşeyden önce erkeklerde seks isteği, libido ve saldırganlık içgüdülerinin ortaya çıkmasını sağlar.
  • Kişinin kendisini iyi hissetmesi, konsantrasyonu ve bilişsel işlevlerinin üst seviyede olmasını sağlar.
 • Testosteronun Cilde Faydaları
  • Saç ve sakal büyümesini hızlandırır.
  • Vücut tüylenmesi ve cinsel organ tüylerinin gelişimini sağlar.
  • Cilt altında kolajen salgılanmasını sağlar
  • Cildin görünümünü iyileştirir ve gençleştirir.
 • Testosteronun Üreme Organları Üzerindeki Etkileir
  • Penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlar.
  • Sperm üretimini ve erkek fertilitesini sağlar.
  • Prostatların düzenli gelişimini sağlar.
 • İskelet ve kemik iliği sistemine etkileri
  • Boy uzamasına yardımcı olur.
  • Kemik yoğunluğunun artmasını sağlar.
  • Osteoporoz hastalığının ortaya çıkmasına engel olur.
  • Kandaki kırmızı hücre üretimini artırır.
  • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Testosteron Kaslara Faydaları ( Testosteronun Kaslara Etkisi)
  • Kas kütlesini ve kasların kuvvetini artırır .
  • Adipoz yağ dokularının azalmasını sağlar. Özellikle göbek yağlanmasına engel olur.
 • Testosteronun Böbreklere Faydaları
  •  Eritropoetin üretimini artırır ve teşvik eder.
 • Testesteron hormunun karaciğere faydaları
  • Serum proteinlerinin üretimini artırır.

Yaşlandıkça Testesteron Düzeyi Düşer Mi?

Vücudunuz yaşlandıkça kandaki testesteron düzeyinin düşmesi doğaldır. Ancak ergenlikten itibaren kanda en yüksek düzeyde hissedilen testesteron düzeyi 30 lu yaşlardan itibaren kademeli olarak azalır. 30 yaşından itibaren her yıl ortalama olarak kandaki testosteron düzeyi %1 oranında azalmaktadır. 70 yaşına geldiğinizde ortalama olarak bir erkek kandaki testosteron düzeyinin %50 sini kaybetmiş olmaktadır.  Testosteron düşüklüğü tespit edebilmenin en kesin yolu kan vererek hormon düzeyinizi ölçtürmekten geçmektedir. Ancak günlük hayatınızda  gözlemleyebileceğiniz bir takım beliritler de testosteron düşüklüğüne işaret edebilir.

 

Düşük Testesteronun Belirtileri Nelerdir?

testosteron eksikliği belirtileri

testosteron eksikliği belirtileri

Ülkemizde yaklaşık 1 milyon erkek düşük testesteron rahatsızlığından şikayetçidir. Daha da ilginci bu kişilerin çoğu bu rahatsızlıktan haberdar değildir. Eğer sizde de aşağıdaki belirtiler varsa sizler de kanda testesteron düşüklüğü şikayetinin potansiyel hastalarından birisi olabilirsiniz. Bu nedenle kan testi yaptırmanızda ve kandaki total serum testosteron düzeyini ölçtürmenizde fayda vardır.

1. Aşırı Yorgunluk Hissi

Günlük çalışma şartlarınız ağırsa yorulmanız doğaldır. Ancak normal günlük rutinde bile akşamları çok yorgun bir şekilde eve geliyorsanız ve gündüzleri bile canınız hareket etmek istemiyor ve bezginlik, bitkinlik gibi durumları hissediyorsanız bu durumda kan ölçümü yaptırmanızda fayda vardır. Çünkü yukarıda bu saydıklarımın hepsi testesteron düşüklüğü belirtileri olarak adlandırılıyor. Tabi sadece yorgunluk değil, aşağıda ilave edeceğimiz belirtilerin sizlerde görülüp görülmediğini de tetkik etmenizde fayda vardır.

2. Düşük Enerji Düzeyi

Testesteron düzeyi düşük kişilerin çoğunda bezginlik yani enerji düzeyinin düşüklüğü hissi oluşur. Bu kişilerin yaşam enerjileri düşüktür. Bir çuval dolusu patatesten farksız bir şekilde saatler boyu kanepede oturup hiç bir şey yapmadan öylece gününü televizyon izleyerek geçirebilirler. Oysa testesteron düzeyi yüksek kişiler enerjiktir ve yerinde duramazlar. Bitkinlik ve bezginlik belirtileri sizde de görünüyorsa siz de düşük testesteron düzeyine sahip birisi olabilirsiniz.

3. Kas kütlesinde azalma

Testesteron düzeyi düşük erkeklerde görülen belki de en önemli belirti kas kütlesi ve yoğunluğunda görülen azalmadır. Vücut kastan ziyade yağa dönüşür ve kas oranı oldukça azalır. Bunun nedeni yukarıda da belirttiğimiz gibi testesteron hormonunun kaslanmayı sağlayan özelliğidir. Kaslarda sadece hacimsel kayıp değil, aynı zamanda güç azalması da görülür. Kişi bunu yaşlanmaya bağlar ama asıl sebebi testesteron düşüklüğüdür.  Göğüs, kol ve bacaklar küçülür. Testesteron azlığı olan kişilerde ağırlık, halter kaldırma, güç sporları uygulama gibi kas gerektiren spor ve egzersizlerde belirgin bir performans düşüklüğü görülür.

4. Ruh Hali Değişiklikleri

Testesteron düzeyi düşük olan erkeklerin ruh hali daha karamsar bir tablo çizer. Aynı şekilde testesteron düzeyi yüksek erkeklerde ise iyimserlik, sorunlarla başa çıkma arzusu ve birşeyler başarabilme isteği daha yüksek olur. Testesteron düzeyindeki azalmalar erkeklerin depresyona yatkınlığına nedeno olur. Bu kişiler normal hayat koşullarıyla bile başa çıkamazlar ve depresyona girme riskleri yüksektir.

5. Artan Huzursuzluk Hissi

Testosteron eksikliğine maruz kalan erkekler kızgın ve huzursuz bir ruh haline bürünürler. Bu değişimler yavaş yavaş olduğu için kişi bu değişikliklerin farkına varamaz. Bu nedenle çevrenizdekilerin sizle ilgili görüş ve yorumları önem arz etmektedir. Şayet eskiye nazaran daha huzursuz bir karaktere büründüğünüz size söyleniyor ise bu durumda bir testesteron testi yaptırmanızda fayda vardır.

6. Vücut Yağ Oranında Artış

Kendinizi daha yağlı ve sarkık mı hissediyorsunuz? Bunu bir çok kişi yaşlılığa bağlar ama aslında ortada yatan gerçek neden testesteron düşüklüğü olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalarda testesteron düzeyindeki düşüşün vücudun yağ bağlamasına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bunu anlamanın en iyi yolu eski resimleriniz ile yenilerini karşılaştırmaktan geçer. Tabi arkadaş, eş dost çevresinin dediklerine de kulak verin.

7. Cinsel Duyu Kaybı

Cinsel organlarda görülen duyu kaybı ve uyuşukluk hissi, testesteron düşüklüğünün belirtisi olabilir. Kişide erkeklik hormon düzeyi arttıkça cinsel organın duyu hassasiyeti artmaktadır. Bu nedenle uyuşukluk ve duyusuzluk hissi varsa testesteron hormonu düzeyi inmiş olabilir.

8. Düşük Sperm Miktarı

Testesteron hormonu azlığının erkekte sperm düzeyini düşürdüğü ve boşalma sırasında daha az miktarda sıvı gelmesine yol açtığı bilinmektedir. Bunun nedeni, testesteron hormonunun testis, prostat ve seminal tüpler ile ilgili işlevlerinin olmasıdır.

9. Ereksiyon Olamama

Kaliteli bir ereksiyonun en önemli nedeni, vücutta salgılanan nitrik oksit miktarının yeterli düzeyde olmasıdır. Nitrik oksit salınımını sağlayan hormon testesteron olduğuna göre bu hormonun azlığı veya yetersiz salgılanımı durumunda ereksiyon bozukluğu yani iktidarsızlık şikayetlerinin ortaya çıkması doğaldır.

10. Cinsel İsteğin Azalması

Testesteron düşüklüğü görülen erkeklerde cinsel istek azalması görülür. Özellikle sabahları görülen sabah sertleşmesi, testesteron düzeyi düşük kişilerde nadiren görülür veya hiç görülmez.

11. Uyku düzeninde değişmeler.

Testesteron düşüklüğü kişilerin uyku düzenlerinde bozulma ve uykusuzluk sorunlarına yol açabilir.

12. Orgazm olamama veya orgazm güçlüğü

Testesteron düzeyi düşük kişilerde orgazm güçlüğü şikayetleri görülebilir.

13. Vücutta tüy kaybı

DÜşük testesteron düzeyi, erkeklerde vücut tüylerinde, sakalda azlama ve hatta dökülmelere neden olabilir. Bu durum kellik ile karıştırılmamalıdır. Kelliğin nedeni genelde genetiktir ve hormonu yüksek kişilerde görülür. Testesteron düşüklüğünde ise sakallar incelir, vücut kıllarında dökülme ve kayıplar görülür. Testesteron tedavisi yapıldığında ise tekrar sakallar gürleşir.

Testesteron Düşüklüğü Tedavisi

Testesteron düşüklüğü tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bunun için ilk yapılması gereken şey, hormon azalışının altında yatan nedenleri araştırmak ve bu nedeni yok edecek tedavi kürünü uygulamaktır. Hipogonadizm adı verilen testesteron düşüklüğü hipofiz bezi kaynaklı olabileceği gibi, tiroid veya testis kaynaklı da olabilir. Ayrıca varikosel gibi rahatsızlıklar da testesteron düşüklüğüne neden olabilir. Genetik bir takım rahatsızlıkların da testesteron düşüklüğüne neden olduğu bilinmektedir. Bu konuda atılabilecek en iyi adım, bir hastaneye gidip tetkik, muayene ve tedavi sürecine girmektir.

Yazı hakkında yorum bırakın