Egzema Nedir? Egzema İçin Doğal Çözümler

Egzemayı Anlamak, Doğru Yöntemi Seçmek

Egzema için doğal çzümler

Tüm lokal tedavilerin, temel problemi ele almadan bize yardımcı olmadığının farkında olmak gerekir. Özellikle egzama gibi durumlarda dikkatli olmak gerekir. Kötü bir diyeti diğer alanlarda takviye etmezseniz, lokal çözümler egzemaya neden olan problemler için yeterli olmaz.

Egzemaya neden olan şartlar biraz karmaşıktır. Egzema çok çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Fakat çözüm konusunda herkese yardımcı olacak diyetler ve öneriler mevcuttur. Örneğin aile bireylerinden birinde, mesela oğlunuzda egzema görüldüğünü farzedelim. C-bölümü ile doğduğunu (plasenta previa nedeniyle) ve doğduğu anda antibiyotik ve steroid verildiğini kabul edelim. Bu durum bağırsak bakterileri, bazı öğrenme gecikmeleri, cilt ve sindirim problemleri ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Bazı basit takviyelerle GAPS programı çocuğa uygulandığında ve hayat tarzında küçük değişiklikler yapıldığında iyileşme olduğu görülecektir. GAPS’ın ne olduğunu hiç duymadıysanız:

‘GAPS (Gut ve Psikoloji Sendromu Protokolü) temelde bağırsak astarını iyileştirmek için uygulanan yoğun bir beslenme programıdır. GAPS probiyotikler ve fermente gıdalar ile yararlı bağırsak bakterilerini artırırken, kemik suyu ve faydalı yağlar gibi gıdalarla bağırsak astarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye odaklanır. Hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak, tedavi sürecinin en zor kısmı olan ve sıkı bir yöntem olan Giriş Diyeti ile başlanır. Sonrasında hasta yavaş yavaş farklı yiyecekler de almaya başlar. GAPS diyetindeki en zor nokta hastanın yüzde yüz uyum ve irade göstermesi zorunluluğudur. Bu süreçte hastanın yiyeceği birçok yemeğin evde hazırlanması gereklidir.’

Normalde insanlar için kemik suyu, et suyu (cilt için harika) ve sağlıklı yağlar gibi gıdaların alınası, diğer yandan glüten ve kazein (buğday ve süt ürünleri) gibi bazı gıdaların alınmaması zor bir diyet anlamına gelir. Gıda boyalarından ve işlenmiş bileşenlerden kaçınmanın yararlı olduğu da yaygın ve doğru bir düşüncedir. Ancakbu cilt için yapılan diyetlerden daha ağır bir uygulamadır. Kendinizin ya da ailenizden birinin deri ya da alerji problemi varsa GATS diyetini incelemeniz ve hasta için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Egzemadan Nasıl Kurtulabiliriz? Egzema için Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzemadan kurtulmak için diyet başladığınızda, tedaviyi hızlandırmak ve daha rahat bir diyet dönemi geçirmek için çeşitli yöntemler ve ürünler önerilmektedir:

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı cilt, deri, saç ve diş gibi vücudun bir çok unsuru için son derece faydalıdır. Evinizde sabununu dahi yapabilirsiniz. Ayrıca eğer alerjiniz yoksa egzemaya karşı da son derece yararlıdır. İnce bir katman şeklinde hindistan cevizi yağı ya da bu yağdan yapılmış losyon egzemanın acısını azaltmada etkilidir. Alerjisi olanlar için hipoalerjenik losyonlar kullanılabilir.

Deniz Spreyi

Islak egzemayı daha da nemlendirerek rahatlatmaya çalışmak yerine kurutabilirsiniz. Bunun için evde yapılmış bir tuz ve magnezyum spreyi önerilir. Deri problemleri olan insanlar deniz kenarında, kumsalda kendilerini daha iyi hissettiklerini söylerler. D Vitamini, magnezyum ve deniz suyundaki minereller cilti çin faydalıdır.

Deniz kenarında yaşamayanlar evde yapabilcekleri bir sprey ile aynı etkiyi sağlayabilirler.

Fermante Morina Karaciğeri Yağı

Kulağa biraz kötü gelebilir ama Fermente Morina Karaciğeri yağı her gün kullandığımız takviyelerdendir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu ürün vücut için sağlıklı yağlardan kabul edilmektedir. Ayrıca dişlerin remineralizasyonunda da vazgeçilmez bir takviyedir. Vücutta iltihabın azaltılmasında etkilidir ve sağlıklı
hücre, hormone ve beyin gelişimine katkıda bulunur.

Morina karaciğeri yağı A, D, E ve K vitaminleri konusunda faydalı. Yağ çözeltili olması da bir diğer artısıdır. Vücutta gerçeklşen bir çok proses için son derece faydalıdır. Biraz pahalı olmakla beraber rejime dahil edildiğinde cilt sağlığı için de çok yararlı olduğu görülecektir. Kapsül ya da yüksek vitaminli tereyağı şeklinde
tedarik edilebilir. Tadı kötü olsa da çocuklar muhakkak tüketmelidir. Çikolata aromalı jeller çocukların tüketmesi için kullanılabilir.

Magnezyum Banyosu

Bazı insanlarda suya girmek egzemayı daha kötü yapar. Su ile problem yaşamayanlar için magnezyum banyosu ve diğer tür detoks banyoları cilt tedavisinde yararlı olabilir. Çocukların banyo suyuna bir miktar magnezyum gevreği ve Himalaya tuzu eklemek faydalıdır. Bun banyoyu fırsat buldukça yetişkinlerin de yapması rahatlatıcı etki sağlar. Magnezyum yağı da cilt bir hayli faydalıdır. Ayrıca, transdermal magnezyum enjekte magnezyum kullanımından daha faydalıdır.

Magnezyum Banyosu Önerisi:

 •  1/2 fincan of epsom tuzu ya da magnezyum gevreği (magnezyum gevreği daha
  hızlı absorbe edilir)
 •  1/2  Himalayan ya da deniz tuzu
 •  1/2 çay kaşığı doğal vanilya özü
 • 10-15 damla isteğe bağlı seçilecek bir maddenin yağı (nane veya lavanta
  olabilir)

  Probiyotikler

  Probiyotikler cilt sağlığına görünür şekilde olumlu etki eden takviye besinlerdir (Cilt problem diyet ya da bağırsak ile ilgiliyse). GAPS diyeti esnasında probiyotik kullanımı çok hayatidir. Probiyotikler ve probiyotik zengini besinler genelde modern diyetlerde ıskalanan gıdalardır. Bağırsak bakterilerinin sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili bir çok araştırma yapılmaktadır. Geçmişte insanlar besinleri genelde fermante ederek korurlardı. Bu aynı zamanda bir probiyotik kaynağı oluşturuyordu. Günümüzde çoğu gıda canlı değildir ve insanlar besinleri saklamada çok nadir olarak geleneksel fermante yöntemini kullanmaktadır. Bu nedenle özel bir çaba harcamadan probiyotik zengini besinler tüketmek mümkün değildir.

  Yiyecekleri yıkamak üzerlerindeki kimyasal kalıntılardan kurtulmak için bir nevi zorunluluk olmakla beraber topraktan gelen doğal ve faydalı minerallerin ve bakterilerin de kaybolmasına neden olur. Bu nedenle bağırsak bakterilerine karşı probiyotik takviyesinin önemi daha da artmaktadır.Bazı probiyotik fermante yiyecek ve içecekler:Kombucha Soda

 • Kefir
 • Lahana turşusu
 • Peynir altı suyunu kullanarak yaoılan hemen hemen tüm sebze lakto
  fermantasyonları

Bio-Kült probiyotikleri GAPS diyetini bulanlar tarafından geliştirilmiştir. Bu ürünlerin sindirim sistemine etkileri giderel gelişmektedir. Genelde rahatsızlık ilk hissedildiğinde bir tane alınan bu ürün rahatsızlık geçmediği takdirde artan dozlarda kullanılır. Gıda zehirlenmesi sonrası normale dönmede de etkilidir.

Jelatin Zengini Ek Gıdalar

Kemik suyu egzemaya için yapılan diyetin önemli bir parçasıdır ve jelatin açısından son derece zengindir. Jelatinin bağırsak için yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığı açısından da faydalıdır. Evde zengin bir içeriğe sahip yoğun bir kemik suyu yapmak son derece zahmetsiz ve maliyetsizdir. Dışarıdan alınan kemik suyu ürünlerinde yeteri kadar jelatin yoktur ve ev yapımından farklı olarak bazı kimyasal mineraller içerirler.

Suyu çıkarılacak kemiklerin seçimi önemlidir. İyi kemikler çayırda yetişmiş sığır, bizon ve doğadan alınmış balıklardan elde edilebilir. Kemiklerin suyunu konsantre bir şekilde içeceğinizi unutmadan hayvanların sağlıklı olduğuna dikkat etmek gerekir.

İyi kemikler bulmak için bazı öneriler:

 • Tavuk, ördek, hindi ya da kaz yemeği yaptıysanız kalan kemikleri saklayın
 •  Yerel kasaplardan alışveriş yapın
 •  Doğal şekilde beslenen hayvanlar yetiştiren çiftliklerin ürünlerini tercih edin

Ev Yapımı Merhem

Uzun süren egzamadan gelen skarlar veya kabarcıklar için, ev yapımı şifa veren bir merhem bize yardımcı olabilir. Bağırsakları düzeltmek ve yüzde egzema hissi veren yaraları iyileştirmek için ev yapımı merhem çok yararlı olacaktır. Bu merhem kesikler, çürükler, sokmalar, zehirli sarmaşık ve cilt tahrişleri için de faydalıdır. Ayrıca, bebek bezi kızarıklıklarına ve bebek cildinin tahriş olan yerlerine de sürülebilir.

Merhem için Malzemeler:

 • 2 bardak zeytinyağı veya badem yağı
 • 1/4 fincan balmumu pastil
 • 1 çay kaşığı ekinezya kökü (isteğe bağlı)
 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş karakafes yaprağı
 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş muz yaprağı (ot-muz değil)
 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş calendula çiçekleri (isteğe bağlı)
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi çiçekleri (isteğe bağlı)
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yaprağı (isteğe bağlı)

Yazı hakkında yorum bırakın