Erken Beyazlayan Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

Erken Beyazlayan Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

saç beyazlamasına iyi gelen bitkiler

saç beyazlamasına iyi gelen bitkiler

Yaş ilerledikçe ilk yaşlılık belirtileri saçlarda görülür. Grileşen saçlar zamanlar yavaş yavaş beyazlar. Saç beyazlaması estetik bir sorun olarak görülür. Çünkü kişinin yaşından daha büyük görünmesine neden olur. Saçlar 35 ya da 40 yaşından sonra beyazlayabilir. Ancak bu yaş sınırından önce beyazladığında erken beyazlayan saçlardan söz edilebilir. Saçların erkenden beyazlaması genetik olabileceği gibi başka faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Özellikle B vitamini eksikliği ya da tiroid sorunları saçların erkenden beyazlamasına neden olabilir.
Saç beyazlamasını durdurmak için kullanılan kozmetik çözümlerin yanı sıra bitkisel çözümler de vardır. Bu çözümlerin en yaygın olanları şunlardır:

1. Soğan suyu uygulayın:

Saç köklerinin güçlenmesi ve beslenmesi için soğan suyu kullanılabilir. Saç köklerindeki hidrojen peroksit üretimini saçların beyazlamasına neden olabilir. Soğan suyu ise katalaz hidrojen peroksit etkisini azaltır ve saçların normal pigmentasyonunu korumada yardımcı olan bir bileşik içerir.

– Soğan suyu doğrudan saç diplerine uygulanır ve hafifçe masaj yapılır. Saç diplerinde yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra soğuk su ile saçlar durulanır. Uygulama her gün yapılabilir. Düzenli kullanımda olumlu sonuçlar alınacaktır.

2. Hindistan cevizi yağı uygulayın:

Saç bakımında pek çok yağdan faydalanılmaktadır. Erken beyazlayan saçlar için ise Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Özellikle hindistan cevizi yağı ve limon suyu karıştırılarak uygulandığında beyazların hafiflemesine yardımcı olur.

– Bir büyük boy limonun suyu sıkılır. İçerisine bir miktar hindistan cevizi yağı eklendikten sonra saç derisine hafifçe masaj yapılır. Bir süre bekletildikten sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– C vitamini açısından zengin olan limon suyu saçların beyazlamasını engellerken aynı zamanda saçlara daha canlı ve daha parlak bir görünüm verir. İçerisindeki antioksindanlar ile saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

3. Hint bektaşi üzümü kullanın:

İçerisindeki C vitamini ile saç bakımında kullanılan malzemelerden biri de hint Bektaşi üzümüdür. Hint bektaşi üzümü suyu günlük olarak tüketilebilir. Saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt sağlığını da korur.

– Hindistan cevizi yağı ve limon suyu karıştırılır. İçerisine kurutulmuş hint bektaşi üzümü eklenerek kaynatılır. Soğuması beklenir ve saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bir gece saç diplerinde bekletildikten sonra ertesi sabah saçlar hafif ve bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

4. Köri yaprakları kullanın:

Köri yaprakları da erken beyazlayan saçları kontrol altına almak için kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı ve köri yaprakları ile hazırlanan saç toniği saç diplerine melanin pigment üretimini arttırır ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

– Köri yaprakları ve Hindistan cevizi yağı bir kapta kaynatılır. Köri yaprakları kararana kadar kaynatılmaya devam edilir.

– Karışım süzülür ve soğuması beklenir.

– Ardından saç diplerine uygulanır ve hafifçe masaj yapılır.

– Bir gece saç diplerinde bekletildikten sonra ertesi gün hafifi ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

5. Çörek otu kullanın:

Çörek otu da saçların erkenden beyazlamasını engellemek için kullanılmaktadır. Saç diplerinde melanin üretimini artırır. Aynı zamanda kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir ve bakır içeriği ile çörek otu saçların sağlıkla uzamasını sağlar.

– Çörek otu yağı doğrudan saç diplerine uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve ardından saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

6. Daha fazla protein tüketmek:

Melanin üretimini hızlandırmak için beslenme düzeninde proteine daha çok yer verilmelidir. Protein içeren besinler saç sağlığını korumanın yanı sıra saçların beyazlamasını engeller. Özellikle deniz ürünleri ve yumurta tüketilebilir.

Yazı hakkında yorum bırakın