Kabızlığa İyi Gelen Çorba Tarifleri: Mercimek Çorbası

Kabızlığa İyi Gelen Çorba Tarifleri: Mercimek Çorbası

mercimek çorbası

mercimek çorbası

Kabızlık tedavi edilmediği takdirde basur yani hemoroid gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilen bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Çoğunlukla kabızlık geçici olur ve kısa sürede geçer. Ancak bazen de kabızlık kronik bir hal alabilir. Kabızlığın çaresi ise beslenmenizde fiberli yani lifli yiyeceklere ağırlık vermektir.

Mercimek Çorbası Kabızlığa İyi Gelirmi

Kabızlığın şifası aslında türk mutfağının klasik çorbası olan mercimek çorbasında gizliymiş. Ancak bu mercimek çorbası yapımı, geleneksel mercimek çorbasından çok az farklı olacak. Bunun nedeni ise kabızlık tedavisi için gerekli olan besin maddeleri ve yağların da çorbaya dahil edilme gereğidir. Mercimek, sadece kabızlığa yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olan çözünebilir lifleri de içerir. Düzenli bağırsak hareketi yapmanıza yardımcı olmak için yüksek lifli bir yemek için mercimek çorbası yiyin.

Kabızlık neden olur?

Kabızlık çeşitli faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Bir hafta içerisinde bağırsak hareketiniz yoksa veya 7 gün içerisinde sadece bir iki kez tuvalete çıkabildiyseniz siz de artık kabızlığa adaysınız. Kabızlık, hormonlar, yaş, gebelik veya lif eksikliğiniz nedeniyle diyetinizde sindirim sisteminizden geçen madde yavaşladığında ortaya çıkar. Lif yönünden zengin bir beslenme tarzı sindirim sisteminizin etkinliğini artırabilir ve bağırsak hareketlerini yumuşak tutmaya yardımcı olabilir. Bu da kabızlığı iyileştirici etki yapar.

Mercimek lif bakımından zengin bir yiyecek midir?

ABD Tarım Bakanlığı’na göre 100 gram mercimek 30.5 g lif içeriyor. Bu da bir kase mercimek çorbası içerinde bir insanın günlük lif ihtiyacının neredeyse tamamı manasına gelir. Bir insan günlük olarak 25 ila 35 gram arası diyet lifine ihtiyaç duyar. Mercimek, ıslandığında jöle haline dönüşen bir tür lif içerir. Çözünür lif, besinlerdeki kolesterolünün bağırsaklarca emilmesini engeller ve kalp hastalığı ve yüksek serum kolesterol riskini azaltır.

Sindirilemeyen Lifler

Sindirilemeyen lifler, bağırsaklardan sindirilmemiş olan meyve ve sebzelerin bir parçasıdır. Bu tür lifler, bağırsak hareketlerine neden olurlar ve lifsiz yiyeceklerin de bağırsaklarda iyi bir şekilde sindirimine yardımcı olur. Mercimek çorbasının kabızlıkta kullanılmasında sağladığımız avantajlardan birisi de mercimek çorbası içerisine lifçe zengin çeşitli sebzeleri ilave etmemiz ve beslenmemizdeki sindirilemeyen lif miktarını artırabilmenizdir.

Kabızlık İçin Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Mercimeklerin pişirmeden önce ıslatılmaları gerekmediğinden, mercimek çorbasını fasülye nohut gibi diğer baklagillere nazaran daha çabuk hazırlayabilirsiniz. Lifini arttırmak için mercimek çorbanıza havuç, kabak ve lahana kesip ekleyin. Çorbanızdaki lezzetleri değiştirmek için fesleğen ya da köri gibi farklı çeşnileri de deneyebilirsiniz. Dilerseniz çorbanın lezzetini artırmak için tavuk bulyon ekleyin. Vejan iseniz bunun yerine sebze suyu koyabilirsiniz.

Yazı hakkında yorum bırakın