Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Doğal Çözümler

Bir hayli fazla insan düzenli olarak bağırsak problemi yaşar. Hemen hemen herkes hayatında kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Kabızlık, hormonel nedenlerle, kadınlarda daha fazla görünür. Kabızlık sorunununa yol açan çok fazla neden hayatınızda var olabilir. Hayat tarzınız, yeni başladığınız bir diyet, stres, uyku sorunlarınız, seyahatleriniz, bunların biri ya da birkaçı kabızlık sorunu yaşamanıza neden olmuş olabilir.

Uzmanlar bağırsaklarınızın işlevini beklediğiniz gibi yerine getirmediğini fark ettiğinizde 2-3 gün beklemeden derhal bir şey yapmanızı önerirler. Vücudunuz rahatsız olduğunu size belli edecektir ve buna dikkat etmek gerekir. Ayrıca, bu soruna çözüm bulmak, ilaç kullanmaya gerek kalmadan, son derece kolaydır. Doğal laktasifler eczaneden alacağınız ilaçlardan çok daha kolay erişilebilir durumdadır. Halihazırda evinizde bulunuyor dahi olabilir. Laksatif ve lifli yiyecekler kabızlık sorununda en önemli çözümlerdir.

Kabızlık sorununa çözüm olarak bazı doğal çözümleri sıralayalım:

Su

Vücudunuzun bir çok bölgesi için olduğu gibi sindirim sisteminiz için de su içmek çok yararlıdır. Dışkıya doğru uzanan tabur, katılaşmak için tüm suyu emer. Dışkı, vücudunuzda ne kadar fazla kalırsa, yumuşayıp dışarı çıkmak için o kadar fazla suya ihtiyacı vardır.Kabızlık sorununa engel olmak ya da kabızlık başladığında hızlı bir şekilde bu durumdan kurtulmanın en önemli noktası bol bol su içmektir.

Yoğurt

Yoğurt ve diğer probiyotikler bağırsaklarınız ve sindirim sisteminiz için son derece faydalıdır. Kabız olduğunuzda probiyotikler sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olur ve bağırsak mikroplarını temizler. Bağırsaklarda milyonlarca bakteri bulunur. Zararlı bakterilerden vücut kurtulamazsa kabızlık kaçınılmaz hale gelebilir. Yoğurt gibi probiyotikler bağırsaklarınız için faydalı bakterilere sahiptir ve sindirim sistemini yeniden eski, düzenli çalışan haline getirmeye yardım eder.

Evde mayalanan yoğurtlar, paketlenmiş yoğurtlara göre her zaman daha sağlıklı ve etkilidir. Evde yoğurt mayalamak da sanılanın aksine son derece kolay bir iştir.

Lifli Yeşil Bitkiler

Ispanak ve lahana gibi lifli yeşil sebzeler sindirim siteminin düzenli çalışması için gerekli olan lif açısından son derece zengindir. Lif bağırsaklara doluluk hissi verir ve vücut dışkıyı dışarı atmak ister. Günde 25 gram lif tüketenler sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olmak için çok önemli bir şey yapmış olur. Ayrıca lifli yeşil bitkiler magnezyum kaynağıdır ve magnezyum bağırsakları yumuşatmada çok etkilidir.

Aloe vera

Büyük bir ihtimalle aloeyi güneş kremlerinde ya da bakım ürünlerinde kullanmışsınızdır. Son zamanlarda aloe, marketlerde meyve suyu raflarında da yer almaktadır. Aloe son derece yaygın ve doğal bir laksatif üründür. Bağırsakları yağlanmış hale getirir ve dışkının bağırsaklardan geçişini kolaylaştırır. Aloe 75 çeşit vitamin, enzim, mineral ve şeker içermektedir. Ayrıca doğal laksatif bileşenleri olan antrakinon da içerir. Bu madde vücudunuzun daha fazla mukus üretmesini sağlar. Böylece bağırsaklar daha iyi çalışır.

Chia Tohumu

Chia tohumunu su içine bırakırsanız bir çeşit jel meydana gelir. Böylece doğal bir laksatif ürün elde etmiş olursunuz. Vücudumuzda chia tohumu su ile temas ettiğinde büyür ve bağırsakları yumuşatıcı bir etki yaratır. 10 gram chia tohumu içeren yemekler günlük olarak kabızlığı engellemede yeterlidir.

Keten Tohumu

Bir çay kaşığı keten tohumu 3 gram lif içerir. Bu miktar normal bir yemeğin sindirimi için yeterlidir. Salataya ya da başka bir yemeğe atılacak az bir keten tohumu sindirim sistemine çok büyük katkı sağlayacaktır. Keten tohumları bağırsak hareketlerini daha rahat ilerletmek için sindirim sisteminizi kaplayan ve sakızlı bir bileşim olan “mucilage” içerir. Keten tohumu magnezyum konusunda da zengindir.

Lifli Meyveler

Yeşil sebzeler gibi bazı meyveler de önemli lif kaynaklarıdır. Tza etli ve zarlı kabuksuz meyveler, yeşil sebzeler gibi bağırsakları rahatlatırken de gaz da yapmazlar. Ayrıca anti-oksidan özellikleriyle de sindirim sistemini rahatlatırlar. Kuru kayısı ve kuru incir de kabızlığa iyi gelen yiyeceklerdir. Bileşenleriyle bağırsak hareketlerini hızlandırırlar.

Yağlar

Zeytin yağı, hint yağı, keten yağı ve mineral yağı gibi yağlardan bir miktar tüketmek bağırsaklara iyi gelir. Bir çay kaşığı dahi içseniz son derece etkilidir. Yağlar sindirim sisteminize girince yumuşama sağlar, kaygan bir zemin oluşturur. Zor çıkış durumlarında acıyı da engeller.  Zeytin yağını içmek istemiyorsanız, yağı bir pişirme maddesi veya salata sosu olarak kullanın. Bir çay kaşığı zeytin yağı sadece 120 kalori içerir.

 

 

 

 

Yazı hakkında yorum bırakın