Küçük Kesiklerde Ne Yapılmalı: Deride Çizikler İçin Bitkisel Çözüm

Küçük Kesiklerde Ne Yapılmalı: Deride Çizikler İçin Bitkisel Çözüm

küçük kesikler için bitkisel çözüm

küçük kesikler için bitkisel çözüm

Kesiklere ne yapılır?

Gündelik hayat içerisinde ufak kazalar sonucunda deride kesikler oluşabilir. Genellikle bu kesikler çok ciddi bir durum oluşturmaz. Cam, kağıt ve bıçak gibi eşyalar nedeni ile oluşan kesikler acıya ve ağrıya neden olabilir. Eğer kesik çok derin değilse ağrı yapmaz. Ancak daha derin kesiklerde ağrıyla birlikte yoğun kanama görülebilir.

Küçük kesiklerde kan nasıl durdurulur?

Küçük kesiklerde ilk yardım için alan temiz bir bez ile sarılmalı ve hafifçe baskı uygulanmalıdır. Bu kanamanın durmasına yardımcı olur. Kanama durduktan sonra ise antiseptik bir sabun ve su ile alan iyice temizlenir.

Olası enfeksiyonları önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı bitkisel çözümler uygulanabilir.

Kesiklere nasıl müdahale edilir: Kesiklere ne sürülür?

1. Bal

Bal, çeşitli cilt dostu enzimler içerir. Aynı zamanda doğal anti bakteriyel özellikleri de vardır. Geleneksel bir çözümdür. Etkilenen bölgeyi nemli tutar ve enfeksiyon riskini azaltır.
– Etkilenen alan üzerine bir miktar saf bal uygulanabilir.
– Bandaj ile sarıldıktan sonra 1 saat kadar bekletilmesi önerilir.
– Bandaj kaldırıldıktan sonra alan su ile durulanır.
– Bu uygulama birkaç gün boyunca, günde birkaç kez yapılabilir.

2. Küçük yaralara ne sürülür: Sarımsak

Sarımsak da cilt kesiklerinde kullanılmaktadır. Etkili antibiyotik ve anti enflamatuar özellikleri vardır. İyileşme sürecini hızlandırır ve ağrıyı azaltır. Ayrıca, virüs bulaşmasını önlemeye yardımcı olan allicin içerir.
– Birkaç diş sarımsak ezilir ve biraz bal ile karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır ve 5 ya da 10 dakika kadar bekletilir. Ardından etkilenen alan ılık su ile durulanır.
– 3 diş kıyılmış sarımsak 1 bardak su ile karıştırılarak kesik alana uygulanabilir.
– Bu işlemlerde günde 2 kez tekrar edilmelidir.

Not: Sarımsak ciltte tahrişe neden olursa kullanılmamalıdır.

3. Beyaz sirke

Beyaz sirke hafif asidik yapısı ile kesik alanların temizlenmesine ve dezenfekte olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sıkıştırıcı ve antiseptik özellikleri de vardır.
– 1 çorba kaşığı tuz 2/3 su bardağı suda eriyene kadar karıştırılır. İçerisine 1 çay kaşığı da beyaz sirke eklenir.
– Karışım bir pamuk yardımı ile kesiklerin üzerine uygulanır.
– İşlem 2 ya da 3 saatte bir tekrar edilir.

4. Küçük yaralar nasıl iyileşir: Aloe vera

Aloe vera da cilt kesiklerinde kullanılan çözümler arasındadır. İyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü yatıştırıcı, anti inflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri vardır.
– Aloe vera bitkisinin yaprakları dikine kesilir ve içerisindeki jel çıkarılır.
– Çıkarılan jel doğrudan kesiğin üzerine uygulanır. Kuruması beklenir.
– Bu işlem birkaç saatte bir tekrarlanabilir.

5. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı da anti mikrobiyal ve şifa özellikleri ile kesik tedavisinde kullanılmaktadır. Etkili bir antiseptiktir. Enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olurken aynı zamanda kesiğe bağlı ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.
– Yaklaşık 1/2 çorba kaşığı çay ağacı yağı 1 bardak ılık su içinde karıştırılır. Bu karışım ile kesik alan gün içerisinde birkaç kez yıkanır.
– Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı badem yağı veya zeytinyağı ile birkaç damla çay ağacı yağı da kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kez uygulanması önerilir.

6. Zerdeçal

Zerdeçal küçük kesikler için etkili olan çözümler arasındadır. Bu baharat anti septik, anti inflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle kesiklerin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kanamayı durdurur ve enfeksiyonu engeller.
– Kan akışını durdurmak için zerdeçal tozu kesik üzerine uygulanır ve hafifçe bastırılır.
– Biraz zerdeçal ve su karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur kesik alanlar üzerine uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu işlem günde birkaç kez tekrar edilebilir.

7. Ufak yaralar nasıl geçer: Kadife çiçeği

Kadife çiçeği kesik nedeni ile oluşan iltihabı azaltır, kanamayı ve ağrıyı hafifletir. Aynı zamanda etkili bir antiseptiktir.
– 1 çorba kaşığı kurutulmuş kadife çiçeği 1 bardak suya eklenir. 5 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzülür ve soğuması beklenir. Günde iki kez bu su ile kesik alanlar yıkanır.
– Ayrıca kadife çiçeği yani calendula içeren krem ve losyonlar da cilde uygulanabilir. Cilt hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

8. Ufak yaralanmalarda ilk yardım: Muz yaprakları

Muz yaprakları da küçük kesik ve yaralar için kullanılır. Bu bitki ağrıyı azaltır ve enfeksiyonu önler. Anti inflamatuar ve anti mikrobiyal özellikleri vardır. Ayrıca, yaralı derinin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Yeni hücrelerin oluşmasını kolaylaştırır.
– Birkaç muz yaprağı ezilerek suyu çıkarılır. Elde edilen muz yaprağı suyu temizlenmiş cilt kesiklerinin üzerine uygulanır. Birkaç saat bu şekilde bekletilir.
– Muz yağı ya da merhemi de kesikler için kullanılabilir.
– Bu işlemler iyileşme görülene kadar günde 2 ya da 3 kez yapılabilir.

9. Karakafes yaprakları

Karakafes bitkisi kesiklerin hızla iyileşmesine yardımcı olur. İyileşme sürecine yardımcı olan allantoin içerir. Sağlıklı yeni dokuların büyümesini destekler ve skarlasma riskini azaltır.
– 1 çorba kaşığı kurutulmuş karakafes sıcak su dolu fincana eklenir. Kapağı kapatılarak yaklaşık 15 dakika kadar beklenir. Soğuduktan sonra süzülür ve etkilenen alanlar bu su ile yıkanır. Günde 3 kez kullanılabilir.
– Taze karakafes yaprakları da kesikler üzerine doğrudan uygulanabilir. Birkaç dakika bekletilmesi tavsiye edilir.

10. Soğan

Soğan anti bakteriyel ve anti septik özellikleri ile yaraların ve kesiklerin iyileşmesine yardımcı olur. Soğan ağrıyı azaltan quercetin ve kükürt bileşikleri içerir.
– Taze soğan kalın parçalar halinde kesilir ve etkilenen cilt üzerinde gezdirilir.
– Şişlikleri hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için günde birkaç kez işlem tekrarlanabilir.

Kesikler için ne yapılmalı: :

– İyileşme sürecini hızlandırmak ve skarlasma olasılığını azaltmak için bir yapışkanlı bandaj ya da gazlı bez ile etkilenen alan sarılabilir. Ancak çok sıkı bir bandaj yapılmamalıdır. Ayrıca olası enfeksiyonu önlemek için bandaj her gün değiştirilmelidir.
– Kesik alanı nemli tutmak önemlidir. Kuruyan ciltte çatlaklar ve deri dökülmesi görülebilir.
– Ciltte kesik olan alanlar ya da kanama olan alanlar güneş ışığından korunmalıdır.
– Vitamin A, C ve E bakımında zengin besinlerin tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Özellikle narenciyeler ve meyveler tüketilebilir.
– İyileşme süresini hızlandırmak için protein tüketimi artırılmalıdır.
– Vücut ve cilt nemli tutulmalıdır. Bu nedenle gün içerisinde 10 ila 12 bardak su tüketilmesi önerilir.

Genellikle cilt kesikleri çok ciddi bir durum oluşturmaz. Bitkisel ve doğal çözümler ile kısa sürede iyileşir. Ancak ciltte oluşan kesikler derin ise ya da kesik kenarında şişme, kızarıklık ve ateş varsa bir doktora danışılması önerilir.

Yazı hakkında yorum bırakın