Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir: Bitkisel Çözümler ve İyi Gelen Bitkiler

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir: Bitkisel Çözümler ve İyi Gelen Bitkiler

kulak ağrısına bitkisel çözüm

kulak ağrısına bitkisel çözüm

Kulak ağrısı genellikle bir enfeksiyon nedeni ile oluşur. Kulak ağrısı, kulak zarında şişliğe neden olabilir. Ağrının şiddeti bazı durumlarda dayanılmaz olabilir. Kulak ağrısı tedavisinde öncelikle kulak ağrısının nedenleri tespit edilmeli daha sonra da bu nedenleri ortadan kaldıracak uygun bitkisel çözümler uygulanmalıdır. Özellikle sarımsak, zencefil ve zeytin yağı gibi kulak ağrısına iyi gelen ve kulak ağrısını geçiren bitkisel çözümler denenebilir. Kulak ağrısını geçirmek için elbette bitkisel tedavilerin yanında varsa kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için doktora gitmek gerekebilir.

Kulak ağrısı neden olur?

– Bakteriyel enfeksiyon
– Soğuk algınlığı
– Alerji
– Üst solunum yolu enfeksiyonu
– Östaki tüp iltihabı
– Sigara
– Kulaklarda anormal yapı
– Kulak kanalında nem birikimi
– Kulak zarında yaralanma
– Dış kulak kanalı enfeksiyonu
– Burun ya da boğaz enfeksiyonu
– Soğuk algınlığı
– Mantar veya kulakta kir
– Çene artriti
– Kulak tüpü tıkanıklığı
– Çene kemiğinde yaralanma
– Kulak zarı içinde yaralanma
– Enfeksiyon veya kulak zarı iltihabı
– Parçalanmış kulak zarı
– Kulak zarı içinde kabarcık oluşumu
– Temizlik sırasında kulak zarının delinmesi

Kulak ağrısı diğer ana nedenleri:

– Yüksek rakım nedeniyle basınçta azalma
– Boğaz ağrısı, diş ve çene ağrısı
– Yabancı cismin kulağa kaçması

Kulak ağrısı belirtileri nelerdir?

– Kulağın dış kenarında kronik ağrı
– Duymak kaybı
– Uğultu
– Ateş
– Kulakta şişme ve kaşıntı
– Kulak kanalında kanama
– Kulak tıkanması
– Ateş
– Duymak kaybı
– Aniden kaybolan şiddetli kulak ağrısı

Kulak ağrısı için bitkisel çözümler

1. Isıtma yastığı

Sıcak su şişesi ya da sıcak havlu kulağa kompres olarak uygulanabilir. Sıcak uygulamalar kan dolaşımını artırır ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Anlık rahatlama sağlar.

2. Sarımsak

Sarımsak güçlü bir ağrı kesici gibi davranır. Antibiyotik etkisi gösterir. Kulak ağrısında hızla bir rahatlama sağlar. 1 çay kaşığı ezilmiş sarımsak 2 yemek kaşığı susam yağı ile karıştırılarak ısıtılır. Ardından soğumaya bırakılır ve süzülür. Bu yağdan 2 ya da 3 damla kadar kulak içine dökülür.

3. Zencefil

Zencefil anti enflamatuar özellikleri ile kulak ağrısı için kullanılabilir. Mükemmel bir ağrı kesicidir. Taze zencefil suyu etkilenen kulak içine uygulanabilir. Ayrıca 1 çorba kaşığı taze zencefil kökü ile ¼ fincan susam yağı ısıtılır. Soğuduktan sonra kulak kanallarına uygulanır.

4. Zeytinyağı

Zeytinyağı da kulak ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Ağrının yatışmasına yardımcı olur. Enfeksiyonun kısa sürede iyileşmesini sağlar. Zeytinyağı ısıtıldıktan sonra soğumaya bırakılır ve kulak kanallarına uygulanır.

5. Fesleğen yaprağı

Biraz fesleğen yaprağı ezilir ve suyu sıkılır. Elde edilen sudan 2 damla kadar ağrıyan kulağa damlatılır. Bakterilerin ölmesine yardımcı olur ve ağrıyı hafifletir.

6. Soğan

Soğan rendelenir ve suyu sıkılır. Günde 2 ya da 3 kez soğan suyu etkilenen kulak deliğine uygulanabilir. Etkili bir antiseptiktir.

7. Okaliptüs yağı

Birkaç damla okaliptüs yağı kaynar su dolu bir kaseye eklenir. İçerisine bir çay kaşığı da vicks eklenir. Bu sudan çıkan buharın kulağa temas etmesi sağlanır. Ağrının giderilmesi için işlem birkaç kez uygulanabilir.

8. Beyaz sirke ve ispirto

Biraz beyaz sirke ve ispirto karıştırılır. Bu karışım etkilenen kulağa uygulanır. Kulak ağrısını azaltırken aynı zamanda enfeksiyonu iyileştirir.

9. Nane

Taze nane suyu birkaç damla kadar kulak içine uygulanabilir. Nane yağı kulak içerisindeki virüsün ölmesine yardımcı olur. Ağrının kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur.

10. Meyan kökü

Biraz meyan kökü otu ile eritilmiş tereyağı ısıtılır. Kronik kulak ağrısını gidermek için ağrıyan kulağa doğrudan uygulanır.

11. Çay ağacı yağı

Birkaç damla çay ağacı yağı kulak içine uygulanabilir. Ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini kısaltır.

12. Turp

Turp da şiddetli kulak ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Turp ince dilimler haline doğranır. Biraz hardal yağı ile karıştırıldıktan sonra ısıtılır. Soğuduktan sonra birkaç damla kadar kulak kanalına uygulanabilir.

13. Saç kurutma makinesi

Kulağın nemli kalması ya da kulağa su kaçması da ağrıya neden olabilir. Kulak ağrısını hafifletmek için kurutma makinesi ile kulak içindeki sıvı kurutulabilir. Ancak kurutma makinesinin çok sıcak ayarda olmaması gerekmektedir. 5 dakika kadar uygulanması yeterli olacaktır.

Yazı hakkında yorum bırakın