Migrene Hangi Yiyecekler İyi Gelir

migrene iyi gelen yiyecekler

migrene iyi gelen yiyecekler

Bir önceki yazımızda migreni tetikleyen yiyecekler hakkında sizlere bilgi vermiştik. Okurlarımızdan gelen yoğun talep üzerine şimdi de migrene faydalı yiyecekler (migreni tedavi eden besinler) hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. Bu yazıyı bir önceki yazıyla birlikte okuyarak bir migren hastasının hayatına daha sağlıklı devam edebilmesi için uzak durulması gereken yiyecekler ile faydalı gıdalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Migrenle yaşamanın bir yaşam tarzı değişikliği ve düzeni getirdiğinin de farkında olarak ve bu hastalığın net ve kesin bir tedavisinin olmadığının bilincinde olarak sizlere migrene iyi gelen yiyecekleri takdim ediyoruz:

Migrene İyi Gelen 5 Yiyecek Grubu

Hava değişimi, güçlü kokular, stres, uykusuzluk, kadınlarda östrojen hormonu düzeyindeki değişimler ve dalgalanmalar, migreni tetikleyen yiyecekler ve içecekler gibi değişik bir takım faktörler migrene neden olabilmektedir. Yediğimiz ve içtiklerimizi kontrol altında tutarak migreni önemli bir dereceye kadar kontrol altına almak mümkündür.

1. Meyveler Sebzeler ve Baklagiller

Meyveler Sebzeler ve Baklagiller yüksek düzeyde östrojen içerdiği için vücutta oluşan östrojen düzeyi dengesizliklerini bir dereceye kadar önler. Kadınların bu nedenle erkeklere nazaran bu yiyecekleri daha fazla tüketmeleri ve bu yolla migreni kontrol altına almaları mümkündür. Özellikle adet dönemindeki migren hastalarının östrojen hormonu azaldığı için bu dönemde migren hastası kadınların sebze ve meyveyi daha fazla tüketmeleri önerilir. Meyve, sebze ve baklagillerde bolca bulunan lifler de vücudun östrojeni atılmasına yardımcı olur ve östrojen düzeyinin ani yükselişine de engel olur.Kısacası bu yiyecekler tam manasıyla östrojen hormonu dengeleyicisidir.

Bu yiyecekelrin diğer bir artısı da yağ bakımından son derece fakir olmalarıdır. Ne kadar az yağlı beslenirseniz vücudunuz o denli az östrojen üretir. Günde 7-10 porsiyon meyve, sebze tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

2) Yağlı Balık

Balık genelde kalp sağlığı için tavsiye edilir. Ancak somon ve diğer yağlı balıklar (uskumru, alabalık ve ringa gibi) aynı zamanda migren ataklarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bu balıklar, EPA ve DHA omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynaklarıdır.

Cincinnati Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 6 hafta boyunca yağlı balık tüketen deneklerde ciddi manada migren nöbetlerinde azalma gözlemlendiği görülmektedir. Bu deneyde deneklere 300 mg EPA ve DHA ve 700 mg diğer yağ içeren kapsülleri verilmiştir. Bu miktarlar haftada 125 gramlık dört yağlı balık porsiyonu tüketilerek elde edilebilir.

3) Kahve (kafein)

Kahve bazı kişilerde migreni tetikleyen bir etki oluştururken bazı bireylerde ise bunun aksine migreni hafifletici bir etkiye neden olmaktadır. Migren nöbetinde aşırı bir biçimde genişleyen beyin damarlarının kafeinli içecek ve özellikle kahve tüketimi sayesinde daralma gösterdiği bilinir. Zaten bir çok migren ilaçlarının bir çoğunun etki mekanizması da kafeininki gibidir. Zaten asetaminofen ve aspirin ile birlikte kafein de migren ilaçlarının ana etken maddelerinden birisdir. Bu nedenle migren nöbeti esnasında 2-3 fincan kahve içerseniz migren nöbetini kesebilirsiniz.

4. Zencefil

Yapılan bilimsel araştırmalarda zencefilin steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlarda bulunan bileşiklere benzer bazı güçlü bileşikleri içerisinde barındırdığı ortaya çıkmıştır. Zencefildeki bu bileşikler, prostaglandinler denilen enflamatuar maddeleri bloke ederek migrene karşı etkili olabilir. Zencefilin, baş ağrısı geçirmek için etkili olup olmadığı konusunda net bilimsel veri yoktur. Ancak migren atağını hafifletemese bile migren nöbetinde ortaya çıkan şiddetli mide bulantısını geçirebilmektedir. Zencefili daha çok yemeklerde kullanmak uygundur. Ancak migren atağı ile karşı karşıyaysanız birkaç saat arayla bir bardak suya bir çay kaşığı toz zencefili karıştırarak içmek iyi gelir.

5. Magnezum bakımından zengin yiyecekler

Tam tahıllar, fasulye ve koyu yapraklı yeşil sebzeler, magnezyum bakımından çok zengindir. Yapılan araştırmalarda migren hastası insanlarda magnezyum elementinin yetersizliği görüldüğünden dolayı bu eksikliği tamamlayan besinlerle beslenmek migrene iyi gelebilir. Beynin fonksiyonları için magnezyuma ihtiyaç duyduğu ve kanda magnezyum oranı düştüğünde migren ağrılarının daha da şiddetlendiği bilinmektedir. Magnezyum için önerilen günlük miktar kadınlar için 310 ila 320 mg ve erkekler için 400 ila 420 mg’dır. Eğer gerçekten magnezyum eksikliği şikayetiniz varsa ve migren hastasıysanız bu durumda migren tedavisine yardımcı olmak için günde 400 ila 700 mg arasında bir alım hedefi koyabilirsiniz.Kavrulmuş kabak çekirdeği, her 30 gram için 151 mg ile magnezyum bakımından en zengin yiyecekler arasındadır. Antep fıstığı (30 g başına 107 mg) ve badem (30 g başına 78 mg) de bilinen zengin magnezyum kaynaklardır. Ayrıca, 90 gramında 91 mg içeren pisi balığı da tüketilmesi tavsiye edilen magnezyum kaynakları arasındadır.

Yazı hakkında yorum bırakın