Migreni Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Migreni Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

migreni tetikleyen yiyecekler

migreni tetikleyen yiyecekler

Migren hastalarına bir müjdemiz olacak. Bilim insanlarının son dönemlerde yaptığı yoğun çalışmalar sonucunu verdi ve migreni tetikleyen yiyecekler belirlendi. Artık migrenden muzdarip okurlarımız restoranda veya bir davette ne yiyeceği konusunda daha kararlı olacak ve migren atağına neden olan besinlerden uzak durarak migrenle başetmenin oldukça kolay bir yolunu bulmuş olacak. Unutmayın ki migren ataklarının en az yarısı yanlış gıdalarla beslenmekten kaynaklanmaktadır. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız yiyecekler ise migrene kötü gelmekte olup migren hastalarının bu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir.

Migreni Tetikleyen Besinler Hangileridir?

 1. Baklagiller: Baklagil türü yiyeceklerin hemen hepsinin migreni şiddetlendiren ve azdıran gıdalar olduğu bilinmektedir. Özellikle Fasülye, bakla, nohut içerisinde bulunan tanen isimli polifenol etken maddesinin migreni tetiklemede asıl sorumlu olduğu düşünülmektedir.
 2. Turşu: Migreni olan lütfen turşu yemesin. Hatta turşu şeklinde yapılabilen  yumurta, pancar, zeytin, sebze, biber, salatalık vb. her şeyden uzak dursun.
 3. Kırmızı Biber: Kırmızı biberin içerisinde bulunan kapsaisin maddesi migren ataklarını adeta coşturmaktadır.
 4. Zeytin: Zeytin içerisinde bulunan tiramininin migreni tetiklediğine inanılıyor.
 5. Kurutulmuş meyveler: Kurutulmuş meyveler sülfit bileşikleri içerir, bu maddenin migren tetikleyicisi olabileceği düşünülmektedir.
 6. Avokado: Avokadodaki tiramin migreni tetikler.
 7. Kırmızı erik: Yine, erikte tiramin olduğu için migren hastaları bu meyveden uzak durmalıdır.
 8. Muz: Muzda bulunan tiramin ve histaminlerin migren tetikleyicisi olduğundan şüphelenilmektedir.
 9. Turunçgiller: Tiramin ve histamin bileşikleri turunçgillerde bolca bulunur ve bu nedenle turunçgillerin migren tetikleyicisi olabileceği düşünülmektedir.
 10. Maya ekmeği: Mayalı yapılan her türlü ekmek, simit, poğaça, pizza vb yiyecekler migrene asla iyi gelmez.
 11. İşlenmiş et: Sucuk salam sosis gibi işlenmiş etlerdeki tiramin ve koruyucular migreni tetiklemekle bağlantılıdır.
 12. pastırma: İşlenmiş etlerde olduğu gibi, pastırma içindeki tiramin ve sülfürlü maddelerin migrene neden olduğundan şüpheleniliyor.
 13. Sosis ve sosisle yapılan yiyecekler, sandviçler
 14. Eskimiş peynirler: Yaşlı peynirlerde bulunan tiraminin migren atağını şiddetlendirdiği iddia ediliyor.
 15. Ekşi krema:  Ekşi kremdeki kolinde migren nöbetine neden olabilir.
 16. Tam yağlı süt: Tam yağlı sütteki kolin ve kazein de migreni tetikler.
 17. Alkol: Alkol tüketiminin hemen ardından migren nöbetlerinin daha şiddetli geçtiği bilinir.
 18. Kırmızı şarap: Üzüm şırasının mayalanması sürecinde ortaya çıkan  tiramin ve sülfitlerin migren baş ağrısı nöbetlerinde sorumlu olduğu düşünülmektedir. Kırmızı şarapta bulunan Tanen de migrene neden olabilir.
 19. Çikolatalı içecekler: Çikolata içerisinde bulunanfeniletilamin, tanen ve kafein migren tetikleyicisi etkisi olabilir.
 20. Kafein:  Bazı insanlar için kafein migreni tetikleyebilir; Ancak, migren hastalarının bazıları ise kafeinden migren ağrılarını kesmek için yararlanabilir. Siz yine de kafeine karşı dikkatli olun. Aşırı kafein içeren içecekler tükettikten sonra migren ağrılarınız baş gösteriyorsa size yaramıyor demektir.
 21. MSG Monosodyum glutamat: Hazır çorbalarda ve yiyeceklerde kullanılan bir tür tuz olan MSG’nin migreni tetiklediği iddia edilmektedir. Bu iddianın gerekçesi  glutamat tarafından aktive edilen TRESK genidir.
 22. Yapay tatlandırıcılar: Yapay tatalandırıcıların içerisinde bulunan eksitotoksin türü bileşikler sinirleri aşırı düzeyde uyarmakta olup bu nedenle migren tetikleyicisi olabileceği düşünülmektedir. Ancak ilginç olan bulgu, bazı kişilerde bazı tür tatlandırıcılar bu etkiyi gösterirken diğerlerinde migren tetikleyicisi değillerdir. Yani yapay tatlandırıcı kullanan migren hastaları deneme yanılma yoluyla kendisine iyi gelen tatlandırıcıyı bulmak zorunda kalacak.
 23. Sirke: Kırmızı ve balzamik sirke içindeki tiramin, potansiyel bir migren tetikleyicisidir ve migren ataklarının nedeni olarak düşünülmektedir. Beyaz sirke genellikle migreni şiddetlendirici değildir ve içeriğinde tiramin yoktur.

Yazı hakkında yorum bırakın