Robotik Piyeloplasti Nedir: Robotik Pyeloplasti Nasıl Yapılır?

Robotik Piyeloplasti Nedir: Robotik Pyeloplasti Nasıl Yapılır?

robotik piyeloplasti ameliyati

robotik piyeloplasti ameliyati

Robotik piyelopilasti, üreteropelvik bileşkedeki darlığın girişimsel yöntemlerle mümkün olduğunca açık ameliyat yöntemlerine başvurulmadan giderilmesi yöntemidir.Sağlıklı bir insanda böbreğin ürettiği idrar, üretere oradan idrar torbasına, ve oradan da ürertra yoluyla dışarıya boşaltılır. Bir takım sebeplerden dolayı doğuştan yada sonradan kazanılmış sebeplerle böbrek-üreter bileşkesinde darlık oluşur ve zamanla bu darlık giderek artar ve böbrekte geriye doğru baskı oluşturur. Bu darlık, böbrek taşlarından veya o bölgedeki yara izi dolayısıyla gelişebilir. Bu darlığın en önemli belirtileri, yan ağrısı ve idrarda kan görülemsidir. Bu rahatsızlık eğer tedavi edilmezse böbreklerin fonksiyonlarının azalmasına ve böbreğin tamamen kaybına sebep olabilir.


Robotik Piyeloplasti Nasıl Yapılır?

Robotik Piyeloplastide cerrah, hastanın karnından açılan küçük bir kesi aralığından robotik gereçleri karın içerisine yerleştirir. Bu kesiler genelde kasık üstü veya pubik bölgede olup, dışarıdan görülmesi güç bölgelerde yer alır ve bu nedenle hastada estetik manada sıkıntı oluşturmaz. Doktor darlık olan bölgeyi açar, darlığa sebep olan şey bir taş ise onu özel kataterler aracılığıyla çıkartır. Basınç ölçümünü takiben kesi kapatılır. Darlık bölgesine, iyileşme sürecinde yaklaşık 4 ay bir süreyle geçici bir stent yerleştirilir. Daha sonra bu stent alt idarar yolundan basit bir şekilde dışarıya alınır.

Robotik Piyeloplasti Avantajları

Robotik Piyeloplasti, klasik cerrahinin aksine ameliyat yarası izi bırakmaz. Robotik Piyeloplastide üç küçük insizyon deliği ile bütün işlem, karında geniş bir dikiş izi bırakılmadan gerçekleştirilmiş olur.
Robotik Piyeloplasti, açık cerrahi operasyonlara nazaran daha kısa sürede iyileşme sağlar. Bunun nedeni Robotik Piyeloplastinin daha az invazif bir işlem olması dolayısıyla hastanın kendisini daha hızlı toparlanmasını, hastanede kalış süresinin daha kısa olmasını ve hastanın günlük aktivitelere daha kısa zamanda dönmesini sağlar. Genelde Robotik Piyeloplasti ardından hasta 2 hafta gibi kısa bir süre içerisinde olağan günlük faaliyetlerine dönebilmektedir. Oysa bu süre cerrahi operasyonlarda 6-8 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Robotik Piyeloplasti aynı zamanda laparoskopik ameliyatlara nazaran daha öz ve daha güvenli bir operasyon türüdür. Robotik Piyeloplastinin robotik bir işlem olması nedeniyle laparoskopiye nazaran uygulama kolaylığı sağlamaktadır.

UPJ darlığı tedavisinde Robotik Pyeloplasti
Laparoskopik ve robotik yöntemler arasında en sık kullanılan cihaz, Da Vinci Robotu tekniğidir. Bu robotun üstün yönleri, geniş hareket kabiliyeti sağlaması, yüksek çözünürlüklü optik kamera aracılığıyla oluşabilecek hataları en aza indirgemesidir.

Robotik Piyeloplasti Fiyatları

Robotik Piyeloplasti ameliyatları kullanılan robotun marka ve özelliklerine, operasyonun özel hastanede veya kamu hastanelerinde olup olmamasına göre değişebilmektedir. Robotik Piyeloplasti ameliyatının ücretleri 5 bin tl ile 100 bin tl arasında oldukça geniş bir yelpazede değişebilmektedir. Robotik Piyeloplasti yaptırmadan evvel bizlere danışmanızı ve en uygun fiyatla en kaliteli Robotik Piyeloplasti operasyonu imkanını sormanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında yorum bırakın