Saç beyazlaması neden olur? Saç beyazlamasının nedenleri

Saç beyazlaması hangi hastalıkların belirtisidir?
Bir insanın saçlarında beyaz saç telleri görülmesi her zaman bir hastalık belirtisi değildir. Beyaz saç genellikle sadece yaşlanma belirtisidir.

Bilim adamları genç yaşta yaşanan saç beyazlaması için ikna edici bir neden ortaya koyamamaktadır. Fakat çoğu araştırma bunun nedenlerinin genetik olduğunu söylemektedir. Eğer annenizin, babanızın, dedenizin saçları erken yaşlarda beyazladıysa genetik olarak bu durum sizin de başınıza gelebilir.

Saçların erken yaşta beyazlaması çoğu insan için erken yaşlanma korkusunu artırır ve insanın kendisine saygısını azaltabilir.

Sağlık Koşulları ve Hastalıklar da Saçların Erken Beyazlamasına neden olabilir?

Kalıtsal ve genetik nedenlerin erken saç beyazlamasında asıl faktör olduğu kabul edilmekle beraber, aşağıda sıralanan diğer bazı durumlar da saçların erken beyazlamasına neden olabilir. Doktor tarafından yapılacak kapsamlı bir fiziki muayene, saç beyazlamasının nedeniyle ilgili en doğru cevabı verecek yöntemdir.

1. Tiroid Bozuklukları

İnsanın vücudu yeterli tiroid hormonu üretememesi tiroid yetmezliğine neden olabilir. Bu bozukluğun bir yan etkisi de saçların erken beyazlamasıdır. Diğer yan etkiler hızla kilo alınması, derinin kuruması, tırnakların kırılması ve yorgunluktur. Basit bir kan testiyle tiroid yetmezliğinin teşhisi için yeterlidir. Böylece vücudun kendi ürettiği hormonu telafi için ilaç tedavisine karar verilebilir.

2. Vitiligo (Akderi)

Saçın ve cildin pigmentlerini kaybeden kısımları, bu deri hastalığının göstergesi olabilir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik nedenler, stres veya viral bozukluklar bu hastalığa yol açabilir. Pigment tükendiğinde saç polikülleri beyaza döner ve saçların beyazlamasına neden olur.

3. Vitamin B-12 Kansızlık (Anemia)

Pernizyöz (kötücül) anemi olarak da bilinen bu hastalık vücuttaki yetersiz B-12 vitamininden kaynaklanır. Bu hastalığın belirtilerinden biri de saçların beyazlamasıdır. Tedavi uygulanmazsa depresyon, denge bozukluğu, sinir hasarı hatta bunamaya neden olabilir.

4. Diğer Tıbbi Nedenler

Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma (The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) adlı dergide yayımlanan bir çalışma erken saç beyazlaması ile kemik erimesi arasında bir ilişki olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyasyon da saçlaın erken beyazlamasına neden olabilmektedir.

Yazı hakkında yorum bırakın