Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir: Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir: Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

saç dökülmesine bitkisel çözüm

saç dökülmesine bitkisel çözüm

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen estetik bir sorundur. Genellikle genetik faktörlere bağlı olsa da bazı durumlarda bazı cilt hastalıkları nedeniyle ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle de oluşabilir. Alopesi olarak bilinen bu durum saç derisinde yer yer dökülmelere ya da genel bir dökülmeye neden olabilir. Saç dökülmesi için genellikle kozmetik ürünler tercih edilse de bu ürünler kimyasal içerirler. Bu tür ürünler yerine saç dökülmesi sorunu için bitkisel çözümler kullanılabilir.

Saç dökülmesi nasıl durur: Saç dökülmesine doğal çözüm

1. Saç dökülmesine yağ karışımı:

– Üzüm ve jojoba yağına; kekik, lavanta, biberiye ve sedir gibi temel yağlar karıştırılır. Bu karışım her gün saç diplerine masaj yaparak kafa derisine uygulanır. Yağların kullanılması saç dökülmesinde etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında bir kaç ay sonra olumlu sonuçlar elde edilebilir.

2. Saç dökülmesine kına iyi gelirmi?

Kına saç dökülmesine karşı uzun yıllardır kullanılan çözümlerden biridir. Saça kırmızımsı bir renk veren kına saçların yumuşak olmasını sağlar ve saç yapısına parlaklık verir. Ayrıca saç dökülmesi ve kepek sorunu için de kullanılmaktadır.
– Kına normal su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur saç derisine uygulanır. Bir saat ya da yarım saat saçlardan bekletildikten sonra yıkanabilir.

3. Saç dökülmesine hint yağı:

Saç dökülmesine karşı kullanılan bir diğer çözüm ise hint yağıdır. Kafa derisine geceleri uygulanabilir. Masaj yağı olarak kullanılabilir. Ertesi gün saçlar yıkanabilir. Düzenli olarak yapıldığında saç dökülmesini engeller.

4. Saç dökülmesi için limon çekirdeği ve mısır:

Yedi limon çekirdeği ayıklanır. Bu çekirdekler toz haline getirilir. İçerisine 8 ya da10 adet mısır tohumu eklenir. Karıştırılarak hamur haline getirilir. Hamur saç dökülmesinin yoğun olduğu alanlara uygulanır. Günde iki kez uygulanması önerilir. Daha sık uygulanması cildin tahriş olmasına neden olabilir.

5. Saç dökülmesini önleme yolları: Çemen tohumu:

Biraz çemen tohumu alınır ve suda geceden ıslatılır. Ertesi sabah, sıvı süzülür ve saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Ardından saçlar yumuşak bir bez ile örtülür. Bu çözüm saç dökülmesini engelleme de oldukça etkilidir.

6. Saç dökülmesini engelleyen besinler: Yumurta sarısı:

Birçok doğu kültüründe yumurta sarısı saçları beslemek için kullanılır. Saç dökülmesi tedavisi için de etkili sonuçlar vermektedir. Bir yumurtanın sarısı ve beyazı ayrılır. Sarısı çatal ile iyice karıştırıldıktan sonra saç derisine masaj yaparak uygulanır. Bir saat kadar saçlarda bekletilir. Koku sorun olmayacaksa daha uzun da kalabilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. İşlem iki hafta boyunca her gün saç dökülmesini engellemek için kullanılabilir.

7. Saç dökülmesine soğan kürü:

Soğan rendelenir. Suyu sıkıldıktan sonra saç derisine uygulanır. Düzenli olarak 2 ay kullanıldığında saç dökülmesinde gözle görülür bir azalma olacaktır. Yeni saçlar da yaklaşık iki hafta içinde büyümeye başlayacaktır.
Saç dökülmesi ciddi bir sağlık sorunu olmasa da oldukça rahatsız edici bir durumdur. Saç dökülmesine karşı kimyasal içeren kozmetik ürünler yerine bitkisel çözümler denenmelidir. Bitkisel çözümlere rağmen dökülmenin şiddeti azalmıyorsa ya da saç diplerinde yamalar şeklimde dökülmeler görülüyorsa bir dermatoloğa görünmekte yarar olacaktır.

Guatr ve tiroid bozukluğu gibi bazı hastalıklar saçların dökülmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda bitkisel çözümler de işe yaramayabilir. Öncelikle saçların dökülmesine neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Eğer yoğun bir saç dökülmesi yaşanıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Uygun tedavi yöntemleri ile saç dökülmesinin önüne geçilirken ilaç tedavisi ile doktora danışarak bitkisel çözümler de uygulanmaya devam edilebilir.

Yazı hakkında yorum bırakın