Saçta Sedef Nasıl Geçer: Saçtaki Sedefe Bitkisel Çözüm

Saçta Sedef Nasıl Geçer: Saçtaki Sedefe Bitkisel Çözüm

saçtaki sedefe bitkisel çözüm

saçtaki sedefe bitkisel çözüm

Saçta sedef neden olur?

Sedef en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Saç derisinde oluşan türü saç yapısını da etkileyebilir. Saç diplerinde genellikle kırmızımsı ve soyulan yamalar oluşur. Bazen sadece kafa derisinde oluşurken bazen de boyun, alın ve hatta diğer vücut alanlarına yayılabilir. Nedeni tam olarak bilinmese de bu hastalığın bağışıklık sistemindeki bir anormallik sonucu olduğu düşünülmektedir.

Saçta sedef bitkisel tedavi: Saçta sedef bitkisel tedavi

Bu cilt bozukluğunun tam bir tedavisi olmasa da belirtiler hafifletilebilir ve yayılması engellenebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkisel ve doğal çözümler de denenebilir.

1. Sedefe iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir.

Balık yağı, D vitamini ve süt gibi takviyeler sedef hastalarına önerilmektedir. Balık yağı doğrudan cilde uygulanırken D vitamini takviye şeklinde alınabilir.

2. Sedef için nemlendirici kullanılmalıdır.

Sedef hastalığında cilt kurur ve bu nedenle dökülür. Cildin kurumasını engellemek lezyonların yayılmasını da engeller. Bitkisel içerikli ya da hafif nemlendiriciler kullanılabilir. Düzenli olarak bir nemlendirici kullanılması ciltte plak oluşumunu ve pu pul dökülmeyi engeller.

3. Çikolata tüketilebilir.

Çikolata sedef hastalarına özellikle önerilmektedir. Ulusal Sedef Hastalığı Vakfı tarafından özellikle saç derisinde oluşan sedef lezyonları için çikolata tüketilmesi önerilmektedir.

4. Saçtaki sedefe çözüm: Zeytinyağı:

Zeytinyağı da saç derisinde olumlu sonuçlar yaratır. Genel saç sağlığı için de kullanılan zeytinyağı saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saç diplerini nemlendirir ve kepek gibi sorunların oluşmasını engeller. Biraz zeytinyağı saç derisinde oluşan lezyonların üzerinde uygulanabilir. Bir gece kadar bekletilmesi önerilir. Lezyonların yayılmasını önler ve cildi yatıştırır.

5. Sedefe doğal çözüm: Ilık banyo:

Sedef hastalığı cildin daha hassas olmasına neden olur. Bu nedenle cilde zarar verebilecek sıcak banyolar tavsiye edilmez. Ancak ılık bir banyo; özellikle mineral ya da zeytinyağı, sülfat ya da süt ile karıştırılan ılık su saç köklerine uygulanabilir. Bu aynı zamanda kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Derinin plak oluşturmasını ve dökülmesini de engeller.

6. Sedef maskesi: Saçtaki sedef hastalığına yoğurt ve muz maskesi:

Yoğurt ve muz eşit miktarda karıştırılır. İnce bir hamur haline getirilir. Saçlara maske olarak uygulanabilir. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar saçlarda bekletildikten sonra ılık su ile saçlar yıkanır. Bu uygulama sedef hastalığı nedeniyle oluşan kaşıntının hafiflemesine yardımcı olur.

7. Sedef için bitkisel yağlar: E vitamini yağı:

Saç diplerine uygulanan bir diğer çözüm de E vitamini yağıdır. E vitamini yağı cildi besler ve nemlendirir. Sedefin yarattığı kaşıntının yatışmasına yardımcı olur.

8. Deniz tuzu:

Deniz tuzu pek çok cilt sorununda kullanılmaktadır. Cilt üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. 1 kova suya deniz tuzu eklenerek bu su ile saçlar yıkanabilir. Banyo suyuna da 1 fincan deniz tuzu eklenebilir.

9. Sedef hastalığı elma sirkesi:

Elma sirkesi asidik içeriğinin yanı sıra anti enflamatuar özellikleri ile bilinir. Saç diplerinde oluşan sedef lezyonları için elma sirkesi ve sıcak su eşit miktarda karıştırılarak saç diplerine uygulanabilir. Karışım saç diplerinde yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar iyice durulanır.

10. Su:

Su tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Vücuttaki nem miktarının artırılması için su tüketimi oldukça önemlidir. Günde en az 8 bardak su tüketilebilir. Aynı zamanda su bazlı sebze ve meyveler; taze sebze ve meyve suları ile bitkisel çaylar da tüketilebilir.

Saç diplerinde oluşan sedef lezyonları oldukça rahatsız edici olabilir. Cilt nemini kaybeder ve pul pul dökülmeye başlar. Bunu engellemek için mutlaka su tüketimine özen gösterilmelidir.
Sedef hastalığı saç diplerinden vücuda yayılabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Yazı hakkında yorum bırakın