Sağlıklı Yaşamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz: Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Yaşamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz: Sağlıklı Beslenme

sağlıklı beslenme

sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenmek için neler yemeliyiz?

Kişinin sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için bazı noktalarda dikkatli olması gerekmektedir. Bu durumun iki temel maddesi vardır:

– Düzgün beslenme
– Fiziksel aktivitelere sahip olma

Kasların ve kemiklerin çalışması için günlük olarak fiziksel aktivitelerin uygulanması gerekmektedir. Bu işlem vücudun dinç kalmasını sağlar ve hareket yüzünden hücreler daha aktif olur. Aktif olmaları yüzünden çok daha fazla enerji harcarlar ve vücudun enerji ihtiyacı artar. Bu enerji açığını kapatmak için günlük olarak doğru beslenmek gerekmektedir. Doğru beslenme planının oluşturulması için mutlaka bir diyetisyene başvurulması gerekmektedir. Ancak genel olarak tüketilmesinin vücut sağlığını korumada ve vitamin ile mineral açığının kapatmada etkili olduğu bilinen besinler bulunmaktadır.

Sağlıklı besinler nelerdir: Sağlıklı ve dengeli beslenme

Sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan besinler şu şekilde sıralanabilir:

1. Fındığın faydaları:

Fındık her zaman sağlıklı bir diyetin parçası olmuştur. Bu kuruyemiş insanlara tüm gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içerisinde gerekli miktarda bulundurmaktadır. Ancak bununla birlikte aynı zamanda yağ oranı da oldukça yüksektir. Bu yüzden doğru miktarda tüketilmesine önem göstermek gerekmektedir. Eğer gerekenden daha fazla tüketilirse uzun süreli olarak ciddi sorunların görülmesine neden olabilir. Fındık ile birlikte kaju fıstığı, ceviz ve badem içerisinde vücut için oldukça önemli olan omega – 3 yağ asitlerini içerisinde bulundurmaktadır. Özellikle ceviz bu açıdan iyi bir kaynaktır. Sadece çeyrek fincan ceviz bir kişinin günlük omega – 3 yağ asidi ihtiyacının % 91’lik bölümünü içerisinde bulundurmaktadır. Bu besinler kalp ve damar sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Ancak çok tüketilmeleri durumunda yağlanmanın artmasına ve organların yağ bağlamasına neden olabilir.

2. Sağlıklı meyveler nelerdir?

Çilek ve benzeri egzotik meyvelerin bazıları içerisinde bulundurduğu flavonoidler sayesinde kişinin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olucu etkiler göstermektedir. Çilek dışında vücudu gençleştirmesi ve onarması açısından önemli olan meyveler şu şekilde sıralanabilir:
– Böğürtlen
– Vişne
– Kuş üzümü
– Kiraz
– Muz
– Avokado
– Ananas
– Yaban mersini
Tüm bu besin ailesi flavonoidler açısından son derece zengin kaynaklardır. Bu flavonoidler kişi üzerinde anti-aging ve anti-kanser etkiler göstermektedir. Çilek de içerisinde hücre yenilenmesini teşvik edecek ve kişiyi hastalıklara karşı koruyacak antioksidan içeren bir meyvedir.

3. Yoğurdun sağlığa faydaları:

Yoğurt hem kalori miktarı açısından düşük olması hem de protein açısından zengin bir kaynak olması nedeni ile sağlığın korunmasını sağlayan oldukça etkili besinlerden bir tanesidir. İçerisinde vücuda yararlı olan dost bakteri türleri barındıran yoğurdun en genel özelliği sindirim sistemindeki bozuklukları hızlı bir şekilde tedavi etmesidir. Yoğurdun içerisinde bulunan ve insan vücudu için son derece sağlıklı olan maddeler şu şekilde sıralanabilir:
– Riboflavin
– Fosfor
– Kalsiyum
– B12 vitamini
Bu özellikleri nedeni ile yoğurt mutlaka beslenme planının içerisine eklenmesi gereken bir besindir.

4. Avokadonun faydaları:

Avokado, içerisindeki bileşenler nedeni ile mucizevi etkilere sahip olan meyvelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu antioksidanlar açısından zengin olan meyvenin içerisinde bulundurduğu vücuda gerekli mineral ve vitaminler şu şekilde sıralanabilir:
– Potasyum
– Fosfor
– E vitamini
– C vitamini

5. Sarımsağın faydaları:

Sarımsağın sağlık açısından sağladığı faydalar yüzyıllardır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Sarımsak tüketen kişilerin bağışıklık sistemleri gün geçtikçe kuvvetlenir ve bu yüzden bu kişiler diğer insanlara nazaran çok daha az hasta olurlar. Ayrıca kan basıncının yükselmesini engeller ve kolesterol miktarının normal seviyede dengede kalmasına yardımcı olur. Sarımsağın içerisindeki bileşenler güçlü anti viral ve anti fungal özellikler içermektedir. Günümüzde yapılan son araştırmaların sonuçlarına göre kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya da yardımcı olur.

6. Sağlığa faydalı besinler: Tam tahıllar:

Kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf kepekli tahıllar sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olan, lif yönünden zengin besinlerdir. Tahıllar, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yarayan etkilere sahiptir. Hem deri altı hem de organlar üzerindeki yağların gittikçe erimesini ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu yüzden beslenme planına mutlaka çokça tahıl öğünleri eklenmelidir.

7. Sağlıklı sebzeler:

Yeşil sebzeler insanların vücut hücrelerini serbest radikallere karşı korumayı sağlayan anti-oksidan özelliklere sahip bileşenler içermektedir. Bu zararlı serbest radikaller kişinin daha hızlı yaşlanmasına neden. Ayrıca, yeşil sebzeler çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sağlamaya yarayan fitokimyasallar açısından da oldukça zengin besinlerdir.
En fazla tüketilmesi gereken yeşil sebzeler şu şekilde sıralanabilir:
– Lahana
– Brokoli
– Ispanak
Yeşil sebzelerin içerisinde en çok bulundurduğu vitaminler ve mineraller şu şekilde sıralanabilir:
– E vitamini
– Kalsiyum
– Lif

8. Somonun faydaları:

Tüm her şeyin yanı sıra vücutta üretilmediği halde vücut için çok gerekli ve önemli olan, bu durum yüzünden de besinlerden alınması gereken omega – 3 yağ asitlerinin sağlıklı yaşamda çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri vücudun tüm sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlayan metabolizmayı da hızlandırarak düzene sokacak etkiler göstermektedir. Hep kalp hem de sindirim sistemi sağlığını düzenleyen yağ asitleri aynı zamanda kilo vermek isteyen kişiler tarafından da kullanılmaktadır.
Omega – 3 yağ asitlerini içerisinde en zengin şekilde barındıran besinler balıklardır. Ancak balıkların arasında da en çok tüketilen ve en çok omega – 3 yağ asitleri barındıran türü somondur. Bu yüzden uzmanlar tarafından, yağının çok tüketilmemesi şartı ile haftada 3 4 kez somon tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

9. Balın faydaları:

Bal, şekerli olmasının yanı sıra zengin bir antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir.
Balın içerisinde en çok bulundurduğu maddeler şu şekilde sıralanabilir:
– Glikojen
– B6 vitamini
– B12 vitamini
– C vitamini
– Kalsiyum
– Niasin
– Tiamin
Aynı zamanda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bal, anksiyete ve hafıza kaybında önemli tedavi edici etkiler göstermektedir.

10. Yeşil çayın faydaları:

Yeşil çayın rutin olarak kullanılması kalori yakmak adına etkili olacağı gibi aynı zamanda cilt sağlığının korunması ile birlikte genç bir görüntünün korunmasını sağlamak adına da ciddi etkiler taşıyan önemli bir bitkidir. Tüm bu etkilerin görülmesini sağlayan “catechin polifenoller” adlı maddeyi içerisinde yüksek bir oranda içermektedir. Bu bileşik, thermogenesis işlemi ve yağ oksidasyonunu geliştirmek için vücuttaki diğer kimyasallar ile uyumlu çalışma özelliğine sahiptir. Yeşil çay içme aynı zamanda iddia edildiği üzere kalp hastalıklarına yakalanma ve kanser olma riskini azaltmaktadır.

11. Zeytinyağının faydaları:

Tekli doymuş yağlar kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda cilt üzerinde de sıkılaştırıcı ve hücre yenileyici etki gösteren özelliklere sahiptir. Bu yağ türünün en bilinen ve etkili örneği zeytinyağıdır. Zeytinyağı için yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, yemeklerinde ve tüm gerekli yerlerde zeytinyağı kullanan kişilerde %70 oranla daha az hastalık gözlemlenmektedir. Bu yüzden ayçiçeği yağından uzak durmak, zeytinyağı kullanmak sağlıklı yaşam için gerekli olan uygulamalardan bir tanesidir.

Yazı hakkında yorum bırakın