Sedef Hastalığı Nasıl Geçer: Sedef Hastalığına Bitkisel Çözümler

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer: Sedef Hastalığına Bitkisel Çözümler

sedef hastalığına bitkisel çözümler

sedef hastalığına bitkisel çözümler

Sedef neden olur?

Sedef cildin kuruması ile karakterize bir cilt hastalığıdır. Dünya çapında binlerce sedef hastası vardır. Bu hastalık diğer deri hastalıklarının aksine bulaşıcı değildir. Temas yolu ile bulaşmaz. Hastalığın oluşması için genetik faktörler ve dış faktörler bir arada etkili olur. Genellikle stres ya da travma tarafından tetiklenir.

Sedef hastalığı nasıl başlar?

Sedef karmaşık bir otoimmün bozukluktur. Deride kırmızı, pul pul yamalar görülür. Bu yamalarda deri dökülmeleri olabilir. Cilt kuruluğu ile birlikte oluşur. Sedef hastalığının kesin nedeni günümüzde hala kesin olarak bilinmemelidir. Bağışıklık sistemi çökmüş olan kişilerde daha sık görülür. Deri hasarı hastalığın durumuna göre değişiklik göstermek ile birlikte ileriki safhalarda tüm vücudu etkileyebilir. Kuruyan deri hareket etme kabiliyetini kısıtlayabilir.

Sedef hastalığı nerelerde görülür?

Sedef hastalığı vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelebilir. Ancak genellikle şu alanlarda oluşur:
– Alt sırt
– Diz
– Dirsek
– Parmak ve ayak tırnakları
– Kafa derisi
– Genital bölge
– Kasıklarda
– Kalça arasında
– Eklemlerde
– Vücut kıvrımlarında

Sedef belirtileri:
– Genişlemiş kırmızı dikenli görünüm
– Pullu deri
– Kuru alanlarda kanamalar
– Derinin soyulmasının ardından kanama
– Kuruyan ve pul pul dökülen cilt alanları
– Tırnaklarda renk değişikliği
– Tırnaklarda oyuklar ve beyaz lekeler
– Deride kaşıntı
– Hassas cilt

Sedef hastalığı çeşitleri:
– Psoriasis vulgaris: Deride karakteristik plaklar oluşur.
– Guttat: Sedef lezyonları deride küçük damla gibi noktalara neden olur.
– Ter sedef: Koltuk altları, göbek, kasık ve kalça gibi alanlarda olur.
– Püstüler Psoriyazis: İrin dolu küçük sarımtırak kabarcıklar oluşur.
– Palmoplantar sedef: Ayak tabanı ve ellerde ortaya çıkar.
– Kafa derisi: Kafa derisi üzerinde oluşur ve kepek benzeri durumlara neden olur.
– Psoriatik Artrit: Eklemleri etkiler ve eklem iltihaplarına neden olur.
Sedef hastalığı için uygun bir tedavi yoktur. Ancak belirtiler hafifletilebilir. Doktora mutlaka gidilmelidir. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı bitkisel çözümler de denenebilir.

Sedef hastalığına ne iyi gelir: Sedef hastalığı için bitkisel tedavi

1. Sedef hastalığı için ne yemeli: Ek besin takviyeleri:

Besin takviyelerine başlanabilir. Özellikle D vitamini kaşıntıyı hafifletmek için alınabilir. D vitamini cilt için oldukça faydalıdır. Cildin kendi kendini yenilemesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler.

2. Sedef hastalığı balık yağı takviyesi:

Sedef için etkili olan bir diğer çözüm de balık yağıdır. Balık yağı kapsülü kırılarak doğrudan etkilenen alanlara uygulanabilir. Cildin yumuşamasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Kaşıntıyı azaltır.

3. Sedef için zeytinyağı:

Zeytinyağı bol bol yemeklerde kullanılabilir. Genel cilt bakımında da kullanılan zeytinyağı sedef hastalığından kaynaklanan cilt kuruluğu için de kullanılabilir. Aynı zamanda lezyonların yayılmasını engeller. Cildin yumuşamasına yardımcı olur.

4. Sedefe iyi gelen yağlar: Hint yağı ve zeytinyağı karışımı:

Sedef hastalığı, sadece cilt vücudu değil kafa derisini de etkiler. Kafa derisine hint yağı ve zeytinyağı karışımı uygulanabilir. Bu saç diplerinde oluşan plakaların kaldırılmasını sağlar. Yatmadan önce saç diplerine uygulanan karışım saçlarda bir gece kadar bırakılır. Uygulama sırasında hafifçe masaj yapılır. Ertesi sabah bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

5. Sedefe iyi gelen yiyecekler: Kızılcık, fındık ve çikolata:

Kızılcık, fındık ve çikolata beslenme düzenine mutlaka dahil edilmelidir. Bu besinler vücudu sedef hastalığı gibi bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu ortaya çıkan hastalıklara karşı korur.

6. Sedefe zararlı yiyecekler:

Kırmızı et ve yağ asitlerine beslenme düzeni içerisinde yer verilmemelidir. Bunun yerine beyaz et ve bol bol sebze ile meyve tüketilebilir.

7. Nem oranını kontrol altına almak:

Bu hastalık cildin nem dengesinin bozulmasına neden olur. Yoğun kuruluğun mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Kuruluk klima ve rüzgar nedeni ile de olabilir. Bu nedenle cilt mümkün olduğunda rüzgarlı havadan korunmalıdır.

8. Sedef için nemlendirici:

Cildin kuruması pul pul dökülmeye neden olabilir. Bu dökülmeyi engellemek için mutlaka bir nemlendirici krem uygulanmalıdır. Özellikle hassas ciltlerde kullanılan nemlendiriciler alkol ve parfüm içermemelidir. Bu cildin daha da tahriş olmasına neden olabilir. Ağır kokulu ve koyu kıvamlı nemlendiricilerden uzak durulmalıdır.

9. Sedef hastalığına aloe vera:

Aloe vera jel ve buz küpleri de cildin nemlenmesine yardımcı olabilir. Sedef bulaşıcı bir durum olmasa da bu buz küpleri sayesinde cilt temizlenmelidir.

Sedef hastalığı için ne yapmalı?

10. Cilt temizliği:

Her türlü deri hastalığında cildi steril ve temiz tutmak çok önemlidir. Cilt gün içerisinde sık sık yıkanmalıdır. Bitkisel ve cildi kurutmayan sabunlar kullanılabilir. Sık sık banyo yapılması tavsiye edilir. Bitkisel şampuan ve saç kremleri kullanılmalıdır.

11. Ilık su kullanımı:

Sedeften etkilenen alan temizlenirken sıcak ya da soğuk su değil ılık su kullanılmalıdır. Bol bol ılık süt, zeytinyağı, mineral yağlar ve tuzlu ılık su içilebilir.

12. Sedefe ne iyi gelmez: Kimyasal ürünlerden kaçınmak:

Sedef hastalığında kimyasal bazlı cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Bu tür ürünler cildin daha da kurumasına neden olabilir. Özellikle parfüm kullanılmamalıdır.

13. Kömür katranı:

Şampuan, nemlendirici ve banyo ürünlerinin pek çoğu kömür katranı içerir. Bu kalın kahverengi madde hücre oluşumunu desteklerken aynı zamanda sedef hastalığının ilerlemesini engeller.

Sedef hastalığı için tıbbi ilaçlar:

1. Ultraviyole ışık tedavisi:

Ultraviole hücrelerinin büyümesini durdurur. Bu nedenle ultraviyole ışınları sedef hastalığı nedeniyle oluşan fazla deri hücrelerinin üretimini de durdurmak için kullanılabilir. Hastalığın gelişmesini yavaşlatır. Genellikle PUVA tedavisi ile birlikte verilir.

2. Retinoidler:

Bu ilaç; vitamin A içerir. Bu içeriği ile cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Hap krem ya da takviye şeklinde alınabilir. Ancak doktor tavsiyesi ile alınması önerilir.

3. Bağışıklık sistemi:

Vücudun otoimmün sistemindeki küçük bir sorun, sedefin hızla yayılmasına neden olabilir. Bazı ilaç tedavileri ile bağışıklık sistemi desteklenebilir. Beslenme düzeni ile de bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

4. Siklosporin:

Siklosporin, şiddetli vakalarda kullanılır. Ancak bu ilacın yüksek tansiyon ve böbrek hasarı gibi pek çok yan etkisi vardır. Bu reçeteli ve doktor kontrolünde kullanılabilir.
Ev ilaçları ve bitkisel çözümler sedef hastalığı tedavisinde tıbbi ilaçlardan daha güvenlidir. Daha sağlıklı sonuçlar verir ve bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle rahatlıkla bu bitkisel çözümler denenebilir. Ancak hastalığın tanısında çok geç kalındıysa ve hastalık ilerlediyse mutlaka bir doktora görünülmeli, ilaç tedavisi yapılmalıdır.
Zamanında tespit edilirse sedef hastalığının vücuda yayılması önlenebilir. Bu nedenle erken tanı oldukça önemlidir. Eğer ailede sedef hastalığı varsa dikkatli olunması önerilir. Bu durumda hastalığın görülmesi daha olasıdır.

Sedef hastalığı ciddi bir rahatsızlık olmasa da oldukça rahatsız edicidir. Vücuda yayılmaya başladığında çok geçmeden müdahale edilmesi gerekir. Hastalık tam olarak tedavi edilemese de rahatsız edici belirtilerinin etkisi en aza indirilebilir.

Yazı hakkında yorum bırakın