Yanak Sarkması Nasıl Önlenir-Yanak Sarkmasına Ne İyi Gelir?

Yanak Sarkması Nasıl Önlenir-Yanak Sarkmasına Ne İyi Gelir?

Bilhassa hanımlarda 30lu yaşlardan sonra yanak sarkması sorunları başgösterebilir. Yanak sarkması bayanlarda gerçekte olduklarından daha yaşlı bir görünüme neden olmaktadır. Yanak sarkmasında elbette kişinin genetik mirası bir dereceye kadar rol oynar. Ancak çevresel etkenler, beslenme, uyku, makyaj ve cilt bakımı alışkanlıkları, sık kilo alıp vermeler, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı, güneş ve rüzgar gibi dış etkenlere maruz kalmak gibi değişik faktörler de yanak sarkmasına yol açar. Hatta kilolu bir yüz hattına sahip kişilerde yanak sarkması daha sık görülür. Yanak sarkmasının nedenleri arasında bir diğer önemli etken ise yüz kaslarının yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Ancak yanak sarkmasına neden olan en önemli etken hiç şüphesiz yaşlanmadır. Peki yaşlanıyoruz diye vücudumuzun, yüzümüzün ve yanakların, gıdı denilen boyun altı bölgenin sarkmasına izin mi vereceğiz? Elbette vermeyeceğiz. Peki yanak sarkmasına karşı ne yapmak gerekir?

Yanak sarkmasını doğal yoldan yok etmek mümkün olduğu gibi estetik ameliyat yöntemleri kullanarak ya yanak sarkmasına kesin çözüm bulunabilir. Ancak ameliyatla yanak gerdirmek hem maliyetli bir iştir hem de birkaç yıla kalmadan yanaklarınız yine eskisi gibi elastikiyetini kaybederek tekrar sarkma riski ile karşı karşıyadır. Bu durumda öncelikle yanak gerdirici bir takım doğal çözümler, bitkisel tedaviler ve doğal egzersizler gibi yöntemler denememiz kendi yararımıza olacaktır. Öyleyse yanak sarkmasına kesin çözüm sunabilecek tedavi yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermeye başlayabiliriz:

  1. Yanak Egzersizleri:
yanak sarkması gerdirme egzersizleri

yanak sarkması gerdirme egzersizleri

Aynen karın ve kalça germe egzersizleri gibi yanak gerdirme egzersizleri de vardır. Bu egzersizler yanak sarkmasına neden olan cilde gerginlik ve elastikiyet katarken cilt altı dokuda bulunan yanak kasları ve yüz kaslarını da harekete geçirerek kuvvetlendirir. Yanak sarkması için egzersiz sayesinde güçlenen bu kaslar yüzün dış derisini gergin tutar. Peki ne tür egzersizler yaparak yanak sarkmasına doğal çözüm bulabiliriz?  Öyleyse yüz yogası yanak dolgunlaştırma egzersizlerini nasıl uyguluyoruz?  Yanak egzersizleri aslında çok kolay, aynanın önünde durun ve yaklaşık on saniye boyunca çok abartılı ve belirgin bir şekilde gülümseyin, ardından dinlenin ve bunu 2 şer dakikalık egzersizler halinde 5 kez tekrarlayın. Ardından sanki bir balon şişiriyormuş gibi, iç yanaklarınızı havayla doldurun. Yine, bunu 10 saniye yapın, rahatlayın, sonra beş kez daha tekrarlayın. Son olarak, her iki elinizle de, elmacık kemiklerinizin hemen üstünde bir daire hareketi ile 2 dakika masaj yapın, sonra da dişinizi hissetmeniz için yanağın ortasında biraz daha ilerleyin. Ne kadar kolay görüyor musun? İşlemi günde iki kez tekrarlayın.

Avokado ve Bal Maskesi

avokado bal maskesi

avokado bal maskesi

Bu bitkisel formül hem kolay uygulanan hem de yanak sarkmasına karşı olumlu etkisi son derece iyi bilinen bir bitkisel maskedir. Avokado’nun cilt sıkılaştırıcı ve nemlendirici olduğunu zaten biliyorsunuz. Cildi besleyerek daha tonlanmış ve nemlendirilmiş bir cilt elde etmenize, böylece kırışıkların ve yanakta sarkmaların ortaya çıkmasını önlemenize ve kasların iyi beslenmesine yardımcı olur. Avokado maskesini hamur kıvamına getirmek için yarım avokado meyvesine iki çorba kaşığı bal eklemeniz gerekir. Bu karışımı iyice karıştırın ve bu bitkisel kremi 15 dakika boyunca yanaklarınıza uygulayın. Bunu yatmadan hemen önce yapmak ve maske 15 dakika açık kaldıktan sonra ılık suyla durulamak ideal bir uygulama olacaktır. 1-2 ay içerisinde yanak sarkmasından eser kalmadığına şahit olacaksınız.

Aloe Vera ve Yoğurt Maskesi

yoğurt ve aloevera yüz maskesi

yoğurt ve aloevera yüz maskesi

Bu bitkisel maske hem cildi çok besleyici bir tekniktir hem de yanak sarkması ve göz çevresi kırışıklıklarına karşı en etkili doğal formüllerden birisidir. Bu nedenle de tüm dünyada birçok kadın tarafından yanak sarkması için en etkili maske olarak kullanılır. Aloe vera ile birlikte bulunan yoğurt mükemmel bir sıkılaştırıcı krem ​​gibi davranır ve bu nedenle formülün yüze uygulandığı her geçen gün yanakta ve tüm yüzde gerilmeyi hissetmeye başlarsınız. Aloe vera ve yoğurt formülü nasıl uygulanır? Dört çorba kaşığı sade yoğurdu ve bir kaba koyduktan sonra, iki yemek kaşığı aloe vera jeli eklemelisiniz. Her iki maddeyi de çorba kıvamına gelesiye kadar bir kaşıkla karıştırın ve çırpın. Daha sonra bir yüz fırçası ile bu jelimsi karışım yüze sürülmelidir.  Maske uygulamaısnın ardından 20 dakika boyunca maskeyi açık bırakıyoruz. Cildinize iyi yapıştığını göreceksiniz. 20 dakika sonra suyla durulama yaparak maskeyi temizleyin. Çok kalıcı bir etki oluştuğunu görecek ve her yaşta oldukça pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu fark etmeye başlayacaksınız. Bu yanak sıkılaştırıcı bitkisel tedavi yöntemini her gün yaparsanız yavaş yavaş  cildinizin sanki 16 yaşınızdaki gibi gergin ve diri bir hal aldığını göreceksiniz.

4. Doğru beslenme

Meyve suyu
Tükettiğimiz sıvı ve katı gıdaların tamamen dışa atılmadığını herhalde tahmin ediyorsunuzdur. Özellikle ödem yapan yiyecekler ve içecekleri yoğun tüketen kişilerin vücudunda oluşan ödemin yanaklarının şişmesine neden olacağını ve bu ödemin metabolizmamız ve cildimiz üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olacağını ve neticede yanakların sarkık ve şişkin görüneceğini aklınızda bulundurun. Greyfurt, portakal ve hatta çilek suyu gibi doğal meyve suları içerek hem vücudu detoks edersiniz hem de ciltte biriken ödenin atılmasına yardımcı olursunuz.

Beyaz unlu mamüller, şekerlemeler, şekerli yiyecekler cillte oluşan yaşlanma, sarkma ve kırışıkların en önemli nedenlerinden birisidir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek ve lifli yiyecekleri bolca tüketmenin zamanla ciltte sarkmaları yok edeceğini aklınızda tutunuz. Fındık, ceviz, antep fıstığı gibi doğal kuruyemişler cildi gerer ve cildin ihtiyacı olan çinko, demir, vitaminleri sağlar. Bu besinler ayrıca kasları da diri ve güçlü tutar. Kasları güçlü tutmayan hanımların vücudunun her yerinde sarkmalar görülür. Bu nedenle egzersiz, beslenme ve sarkma karşıtı doğal maskeleri kullanmak, her yaşta güzel bir cilde sahip olabilmek için hayati öneme sahiptir.

Yazı hakkında yorum bırakın