Yeşil Çay Yağ Yakar Mı? Zayıflatırmı?

Yeşil Çay Yağ Yakar Mı? Zayıflatırmı?

kateşin ve  yeşil çay

kateşin ve yeşil çay

Yeşil çay zayıflamaya yardımcı popüler bir bitki çayıdır. Acaba yeşil çayın zayıflamaya etkisi sadece iştahı kesmesi yönüyle mi oluyor? Yoksa yeşil çayın faydaları arasında yağ yakıcı olması da bir kilo verdirici özellik olarak öne çıkıyor mu?

Yeşil çay belki de yaşadığımız gezegenimizdeki en sağlıklı içeceklerden bir tanesidir. Antioksidanlar ve sağlığa faydalı olan çok sayıda besin yönünden oldukça zengin olan yeşil çay üzerine yapılan çok sayıdaki araştırmada yağ yaktığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Peki yeşil çay nasıl yağ yaktırır? Bu konuda çok sayıda yayından elde ettiğim en güncel ve en bilimsel, doğru bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

  Yeşil çayın zayıflamaya etkisi nasıldır?

Yeşil çay dışarıdan görüldüğü gibi sadece sıcak ve hoş kokulu bir içecek değildir. Bundan ötesinde, yeşil çay yapraklarında bulunan biyoaktif maddeler, demleme esnasında suda çözülerek içim sırasında vücuda karışmaya hazır halde beklemektedir. Yani yeşil çayı içtiğimizde, yeşil çay bitkisinde birikmiş olan sağlığa faydalı çok sayıda enzim, vitamin, amino asit, mineraller kana karışmakta ve vücutta bir takım mekanizmaları tetiklemektedir. Yeşil çayda bulunan bu maddeler arasında en bilineni kafeindir. Bir fincan yeşil çayda 24-40 mg kafein bulunmaktadır. Çok yoğun olmayan bu kafein oranı bile kanda dolaşarak hem yağ yakıcı etki oluşturmakta hem de insanların metabolizmasını hızlandırarak egzersiz performansı kapasitesini üste taşımaktadır. Zaten kafein, çoğu sporcu tarafından metabolizmayı hızlandırıcı ve spor performansını artırıcı etkisiyle yoğun olarak tüketilir. Bazı meyve ve sebzelerle birlikte yeşil çay içerisinde de bulunan antioksidanlar arasında kateşinler (catechins) adı verilen   flavonoid grubundan olan antioksidanlara dikkat etmek gerekir. Bu antioksidanların bazılarının metabolizmayı hızlandırma gibi bir özelliği bulunmaktadır.  Kateşinler içerisinde ise  Epigallokatekin galat EGCG (Epigallocatechin gallate) adı verilen madde özellikle hızlı kilo vermek isteyen kişilerin kesinlikle tüketmesi gereken bir bileşiktir. Son zamanlarda sadece epigallokatekin galat antioksidanının zengin bir biçimde barındığı bir takım suplementler piyasaya sürülmüş ve kilo vermek isteyenler tarafından yoğun biçimde talep görmüştür. Bu maddenin doğal olarak bulunduğu yegane çay ise yeşil çaydır.

 

Yeşil Çay Yağ Hücrelerinden Yağları Söküp Atar

 

Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olması sadece yağ yakıcı antioksidanlar sayesinde olmaz. Aynı zamanda yeşil çayın içerisindeki bir takım enzimlerin  yağın  kas hücrelerinde yakılmasına, yağ moleküllerinin kan dolaşımı yoluyla yağ dokularına nüfuz ederek buradaki yağ hücrelerinin dokulardan ayrılmasına ve kan yoluyla böbrekler ve bağırsaklardan atılmasına yardımcı olmasına da tanıklık etmekteyiz. Yeşil çayda bulunan   Epigallokatekin galat EGCG antioksidanı da böbrek üstü bezlerinden salgılanan Noradrenalin enziminin daha fazla salgılanmasına destek olur. Bu hormon salgılandığında vücuda yağ hücrelerinin parçalanması komutunu taşımaktadır. Böylece yeşil çay içen kişide daha fazla salgılanan Noradrenalin hormonu kişinin hızlı yağ yakımı sürecine girmesine yardımcı olmaktadır. Bu hormon, sinir sistemi tarafından yağ hücrelerine sinyal göndermek amacıyla vücudumuz tarafından kullanılır ve yağ hücrelerine yağları parçalamalarını söyler. Bu nedenle, salgılanan daha fazla norepinefrin hormonu , yağ hücresine daha güçlü bir sinyal gönderilmesine ve daha fazla yağ parçalanmasına yol açar. Aslında Noradrenalin ve EGCG de aynen kafeinde olduğu gibi değişik yönlerden metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlamaktadır.

Yeşil Çay Egzersizle Birlikte Tüketildiğinde Metabolizma Hızını Daha da Artırır

Yapılan bir araştırmada yeşil çay içen ve egzersiz yapan bireylerin, içmeyen ancak yine de egzersiz yapanlara nazaran %15-20 arası daha fazla kalori harcadıkları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar elbette yeşil çay içmenin metabolizma hızını artırarak kilo vermeyi kolaylaştırdığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Yapılan diğer bir bilimsel araştırmada ise 8 hafta boyunca yeşil çay veya yeşil çay ekstresi tüketen kişilerin sporun bırakılması veya aktif dinlenme anında bile uzunca bir süre yağ yakmaya devam ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.

İnsan vücudu sürekli bir biçimde enerji harcamaktadır. Yapılan bir çok araştırmadan yeşil çayın uykuda bile zayıflama sağladığı görülmüştür. Egzersiz veya sporla uğraşmayan insanlarda ise yeşil çayın zayıflatıcı etkisi daha kısıtlıdır. Ancak yine de uzun zamanda oldukça etkili sonuçlar alınmasına yardımcıdır. Yeşil çayın günlük yaşamda tüketilmesi üzerine yapılan araştırmalarda günde 2 fincan yeşil çay tüketmenin günlük kalori ihtiyacını % 4-5 oranında artırdığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu da günlük 2500 kalori tüketen bir erkeğin ortalama 100 kalori, günlük 2000 kalori tüketen bir kadının ise ortalama 80 kaloriden yeşil çay sayesinde kurtulduğu anlamına gelir. Bu araştırmalar oldukça kısa bir zaman zarfını kapsayan araştırmalardıe ve uzun zaman zarfında aylık yağ yakımı 2 kilo civarındadır.

Obez bireyler üzerinde yapılan araştırmalarda ise günde ortalama 3-4 fincan çay içen obezlerin aylık ortalama 2-3 kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Obezlerde ve aşırı kilolu kişilerde yeşil çay ekstresinin ortalama yağ yakma oranı günlük 180-200 kalori kadardır. Bu rakamı kesinlikle küçümsemeyin. Aylık 3 kilo zayıflamaya denk gelmektedir. Böyle bir sonucu alabilmek için insanlar çok ağır diyetler yapmakta ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Oysa yeşil çay gibi mucizevi bir bitki sayesinde kısa sürede doğal ve kalıcı zayıflamak mümkün olabilmektedir.

Yeşil çayın zayıflamaya etkisini artırmak için hafif spor, pilates hareketleri, şayet bunlar mümkün değilse en azından kan dolaşımını hızlandırmak için masaj yapıtırlabilir. Masajın yağ yakımında önemli bir yeri vardır ve bu çoğu kişi tarafından önemsenmez.

Diğer yandan yeşil çayı tek başına tüketerek zayıflayacağınıza olan güveninizin önünüze gelen yiyecekleri fütursuzca yeme cesaretini size vermesine engel olmalısınız. Aksi takdirde günlük olarak verdiğinizden daha fazla kiloyu alırsınız ve yeşil çayın kilo vermek, incelmek veya bölgesel zayıflama özelliklerinden hiç bir fayda görmeden kilo almaya devam edebilirsiniz.

 Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir İçilmelidir?

Yeşil çay günümüzde ye çay olarak veya tablet versiyonu ile yeşil çay ekstresi biçiminde tüketilmektedir. Çay içimi elbette zevklidir ama iş hayatında veya okulda dilediğimiz zaman yeşil çaya ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu durumda yeşil çay ekstesi veya özü adı verilen ve yeşil çayın özünü gerçekten tablet formuna sokmuş ürünler tercih edilebilir. Netice olarak yeşil çayın içerisindeki enzimler ve antioksidanlardan fayda göreceğimize göre bu faydayı ister çaydan ister ekstreden sağlayabilirsiniz. Şayet  çay olarak tüketecekseniz günlük olarak zayıflama ihtiyacına bağlı olarak 3-6 fincan arasında içebilirsiniz. Ancak bu durumda çayın demir emilimini azaltma riski taşıdığını unutmayın. Mümkünse yeşil çay içerken siyah çayı bırakın. Hepinize sağlıklı ve fit, zayıf günler dilerim.

Yazı hakkında yorum bırakın